05/04/2024
West Kings 8 20 17 22 6 73 -
New World Fix 18 18 13 18 15 82 -

«Final Four, ερχόμαστε» φώναξαν οι New World Fix!

Στις 4 καλύτερες ομάδες της Elite League ανήκουν από το βράδυ της Παρασκευής 5 Απριλίου οι New World Fix, οι οποίοι επικράτησαν στη παράταση με 73-82 επί των West Kings και κλείδωσαν τη θέση τους στο Final Four. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν την ανατροπή στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, αλλά το ματς οδηγήθηκε τελικά στη παράταση, εκεί όπου οι Fix είχαν περισσότερες αντοχές και έφτασαν έτσι στη νίκη. Στο δρόμο τους τώρα οι Fix θα βρούνε τους πολύ δυνατούς Στιφάδο Bulls, κόντρα στους οποίους θα παλέψουν για τη πρόκριση στο τελικό του πρωταθλήματος.

Στα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν κάπως καλύτερα το παιχνίδι, καθώς βρέθηκαν μπροστά με 3-8. Οι West Kings, παρά τη δυσκολία που τους έβαλε η άμυνα ζώνης των Fix στα πρώτα λεπτά, έφτασαν στην ισοφάριση με τους Σταυρούλη και Κάρμα (8-8). Οι ομάδες ήταν κάπως νευρικές και έκαναν κάποια αβίαστα λάθη, ωστόσο οι New World Fix… πήραν μπρος, με τον Παναγιωτάκη να κάνει τρομερή δουλειά πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Diallo έγραψαν το 8-18.

Με ένα γρήγορο 0-4 από τις προσπάθειες των Ζωιτού και Παναγιωτάκη το σκορ έφτασε στο 8-22. Ο Βήττας έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του, ενώ ο Σταυρούλης, όπως και ο Δακουτρός μείωσαν σε 14-22. Ο Ρωμοσιός έκανε αισθητή τη παρουσία του, χτυπώντας πίσω, αλλά και μπροστά από τη γραμμή του τριπόντου και έτσι οι Fix κράτησαν τη διψήφια διαφορά (15-27). Ο Diallo επίσης βρήκε φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ απέδειξε πως έχει και το μακρινό σουτ, ανεβάζοντας το σκορ στο 18-35. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι West Kings έκαναν ένα σερί και έτσι η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες μετά το πέρας 20 λεπτών ήταν 8 πόντοι (28-36).

Γρήγορα στο τρίτη περίοδο η απόσταση ανέβηκε ξανά στο +11(31-42), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τη στιγμή τους για να γίνουν ξανά απειλητικοί. Ο Σταυρούλης έκανε την αρχή για το 33-42, ενώ ο Βήττας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους Kings ακόμα πιο κοντά (39-42). Οι New World Fix παρέμειναν, ωστόσο, σε θέση οδηγού αλλά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, Κάρμας και Βήττας με νέα τρίποντα κράτησαν την ομάδα τους στο -4(45-49).

Η ισοπαλία ήρθε και πάλι στο παιχνίδι μετά από πολύ ώρα, όταν ο Γεωργούσης εκτέλεσε για τρεις και έκανε το 54-54. Η απάντηση ήταν άμεση από τους Ζωιτό και Ρωμοσιό οι οποίοι… πλήρωσαν με το ίδιο «νόμισμα» τους αντιπάλους τους και έτσι οι New World Fix ξέφυγαν στο 54-60. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε «απόσταση αναπνοής» όταν ο Γεωργούσης έκανε το 64-65, ενώ από τα χέρια του ίδιου οι West Kings πέρασαν μπροστά με 67-65 για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ζωιτός με «κρύο αίμα» ευστόχησε και στις δύο βολές του για το 67-67 και πλέον οι West Kings είχαν 13 δευτερόλεπτα για να διεκδικήσουν τη νίκη από τη τελευταία επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μπονάτσου, αλλά εκείνος αστόχησε από το τρίποντο και έτσι το ματς κατέληξε στη παράταση με το ισόπαλο 67-67.

Οι New World Fix έδειξαν να διαχειρίζονται καλύτερα τη πίεση και προηγήθηκαν ξανά με 69-74. Ο Diallo βγήκε μπροστά στο κρίσιμο σημείο, έδωσε λύσεις κοντά στη ρακέτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 71-78. Οι West Kings δεν είχαν δυνάμεις για μία νέα ανατροπή, ενώ και τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει. Έτσι τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, με τους New World Fix να πανηγυρίζουν στο φινάλε τη νίκη τους με 73-82.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Amadou Tidiane Diallo με 30 πόντους, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 24 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Από τους West Kings ξεχώρισε ο Σπυρίδων Γεωργούσης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 12(6ρ.), Γεωργούσης 22(9ρ.), Δακουτρός 5(3ρ.), Κάρμας 9(4ρ.), Κυρμίζογλου, Κωστούλας, Μπονάτσος 11(16ρ.), Σταυρούλης 14(7ρ.)

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 30(24ρ.), Γαλανός, Ζαμπέτης, Ζωιτός 9(9ρ.), Κιτσαντάς, Λογγίτσης 4(1ρ.), Παναγιωτάκης 17(6ρ.), Ρωμοσιός 22(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των West Kings στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά και η αντίδραση των Fix!