11/04/2022
Space Jam 15 2 8 19 - 44 -
Top Guns 13 8 14 15 - 50 -

Five Guns – Two points!

Μπορεί να κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, όμως οι Top Guns κατάφεραν να επικρατήσουν της Space Jam με 50-44 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κάρβουνου για την 19η αγωνιστική της Development 2 League.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Top Guns, αφού με καλάθια των Παπακωνσταντίνου και Ζιόβου προηγήθηκαν με 9-2. Ύστερα από το κάκιστο ξεκίνημά τους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με μπροστάρη τον εκπληκτικό Παπαναστασίου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15-13 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτο.

Κακό από άποψης παραγωγικότητας ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… «σταγονόμετρο». Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που βρέθηκαν ευνοημένοι καθώς μ’ ένα επιμέρους σκορ 2-8 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17-21. Μεγάλος πρωταγωνιστής και πάλι ο Παπακωνσταντίνου με 4 πόντους.

Με τον Πολυζογόπουλο να συνδέεται με το καλάθι και τον Μαρούδα να μαζεύει το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, οι Top Guns όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το διεύρυναν κιόλας εκτοξεύοντας την διαφορά στο +10 (25-35). Οι παίχτες της Space Jam συνέχισαν να… κυμαίνονται σε ρηχά νερά με τους Χατζόπουλο και Παπαναστασίου να προσπαθούν για το καλύτερο με ατομικές κυρίως ενέργειες.

Μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς έκαναν οι «μαύροι» στο τέταρτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας την διαφορά μάλιστα στο -6 (36-42), χάρη στους Παπαναστασίου και Νίκου. Οι μόλις πέντε φιλοξενούμενοι ωστόσο, κατάφεραν να βάλουν τα μεγάλα σουτ όταν η μπάλα «έκαιγε» και να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 50-44. Ο Μαρούδας έκανε και πάλι την διαφορά και στις δύο μεριές του παρκέ ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Πολυζογόπουλου.

Το βραβείο του Betson Mvp πήγε δικαιωματικά στον Παναγιώτη Μαρούδα. Ο παίχτης των Top Guns τελείωσε τον αγώνα με double double και 15 πόντους (5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 17 ριμπάουντ). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Παπαναστασίου με επίσης double double και 22 πόντους (8/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/57 δίποντα (29,8%), 3/10 τρίποντα (30%) και 1/2 βολές (50%). Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/51 δίποντα (33,3%), 3/16 τρίποντα (19%) και 7/12 βολές (58%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Space Jam (Μαυροσκότης): Κολέογλου, Μαυροσκότης, Νάστος 6, Νίκου 4, Παπαναστασίου 22 (2), Παπαχαρίσης, Χατζόπουλος 12 (1 τρ., 13 ριμπ.)

Top Guns (Αθανασούλας): Αθανασούλας 2, Ζιόβας 2 (10 ριμπ.), Μαρούδας 15 (1), Παπακωνσταντίνου 18 (1), Πολυζογόπουλος 13 (1 τρ., 10 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το ματς οι μόλις πέντε Top Guns και η αμυντική τους προσήλωση στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά νεκρά διαστήματα που παρουσίασαν στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι.