12/03/2024
Somalia Pirates 6 12 7 15 - 40 -
Flood BC 17 18 25 22 - 82 -

Μια Flood να την πιείς στο ποτήρι με γεύση playoff!

Φωταγωγημένη βρήκαν τη Νέα Μάκρη με την επιστροφή τους ο Ασπιώτης και η παρέα του, καθώς η Flood νίκησε τους Σομαλούς Πειρατές με σκορ 40-82, πήρε την πρόκριση για τα playoff και περιμένει το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στα Gran Manaria για να μάθει την τελική της θέση, αλλά και την ομάδα που θα αντιμετωπίσει στα σπουδαία παιχνίδια της άνοιξης!

Από τη μια πλευρά υπήρχε μια ομάδα που διψούσε για τη νίκη, και από την άλλη ένα σύνολο με απουσίες, απογοητευμένο και χωρίς κίνητρο, συνθήκη που αποτυπώθηκε στο επιμέρους 6-17 της πρώτης περιόδου! Ο «τα κάνει όλα και συμφέρει», Παναγιώτης Τσάπας, πήρε την πακέτα του και με μαεστρικό τρόπο καθοδήγησε την μπασκετική ορχήστρα από την Ανατολική Αττική, καθώς τοποθέτησε το όνομα του και στους 5 τομείς της στατιστικής, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση το καλό του φιλαράκι, Νίκος Αλικανιώτης! Στην αντίπερα όχθη, οι Σομαλοί σε μια χρονιά που τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα ονειρευόντουσαν, παρουσιάστηκαν στο παρκέ της αρένα χωρίς τους Παπαηλιού και Καλφαγιάννη, γεγονός που μεταφράστηκε στη φτωχή συγκομιδή των 6 πόντων!

Πάσα, σουτ, ντρίπλα είναι το τρίπτυχο που έχει μετά λαμπαδέψει ο σκακιστής, Στέφανος Ασπιώτης, στους συμπαίκτες του! Οι φιλοξενούμενοι μας χάρισαν μοναδικής ομορφιάς φάσεις, με πολύ πάσα, αλτρουισμό και χωρίς η πορτοκαλί να ακουμπάει παρκέ, αποδεικνύοντας ότι το απλό είναι το πιο όμορφο, αλλά και το πιο δύσκολο μαζί! Οι Γρηγορακάκης και Καλαμπόκης πέρασαν στον παρκέ και ανέλαβαν τον κύριο όγκο των επιθέσεων στο διάστημα αυτό, και με τον Σταματόπουλο να ευστοχεί μια φορά έξω από την γραμμή των 6.75, συνέθεσαν ένα άκρως λειτουργικό τρίο που είχε ως αποτέλεσμα το 18-35 στο τέλος του ημιχρόνου! Στον αντίποδα, η κατακόρυφη άνοδος του Ντζόγια ανέβασε την συνολική παρουσία των Σομαλών, καθώς σε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά κατάφερε να πετύχει 12 πόντους!

Οι φιλοξενούμενοι με την επιστροφή τους στο παρκέ ήταν σαρωτικοί! Ο Τσάπας πραγματοποίησε μια εκ νέου γεμάτη φετινή του εμφάνιση, με το πέρας της προτελευταίας στροφής να τον βρίσκει με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα στο ενεργητικό του και μαζί με την εξαιρετική ομαδική άμυνα, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το εμφατικό 25-60! Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις χαμηλές πτήσεις, παρουσίασαν επιθετικό έλλειμα, αλλά και ενέργειας, επηρεασμένοι προφανώς από το γεγονός ότι είχαν κατέβει με μόλις 6 παίκτες απέναντι σε μια ομάδα πεινασμένη για τη νίκη!

Το τέταρτο δεκάλεπτο, αποτέλεσε το πιο ισορροπημένο, καθώς μπορεί να βρήκε για ακόμη φορά κερδισμένους τους φιλοξενούμενους, αλλά με το επιμέρους 15-22! Οι Γρηγορακάκης και Σταματόπουλος έβαλαν από 6 πόντους έκαστος, ενώ τους ίδιου ακριβώς είχε το τοτέμ των Σομαλών, Παναγιώτης Στραβοπιεράκος! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με σκορ 40–82.

Betsson MVP ο Γιάννη Ζαφειρόπουλος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Νικολουζάκης είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Γιαννοσπύρος, Νικολουζάκης 8, Τζόγιας 19, Πετρίδης 2, Σταματέας 2, Στραβόπιεράκος 9.

Flood(Ασπιώτης): Αλικανιώτης 10, Ασπιώτης 5, Γρηγορακάκης 12, Ζαφειρόπουλος 14, Καλαμπόκης 6, Λιανός 4, Σταματόπουλος 15, Τσάπας 16.

Τι μας άρεσε : Η «total» εμφάνιση του Τσάπα, αλλά και το θέαμα που μας χάρισε κατά διαστήματα η Flood!