15/10/2019
Patras Havalakers 14 12 12 20 15 73 -
Devotion 11 11 14 22 5 63 -

Φοβεροί Havalakers ρίχνουν στο καναβάτσο την Devotion!

Η 3η αγωνιστική δεν θα μπορούσε να ανοίξει καλύτερα και αυτό γιατί δύο παλιές γνώριμες ομάδες αναμετρήθηκαν. Ο λόγος για τους Havalakers του Ροκανά και την Devotion του Βασιλειού, που συγκρούστηκαν το βράδυ της Τρίτης. Το ματς ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια για την νίκη. Εν τέλει, μετά από 4 περιόδους και 1 παράταση, το ροζ πήγε στους Havalakers, οι οποίοι γύρισαν το ματς τούμπα και πήραν μια πανάξια και εντυπωσιακή νίκη με σκορ 73-63!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Αν και η μπάλα δεν έκανε την χάρη σε κανέναν, οι παίχτες έδειχναν έτοιμοι και αποφασισμένοι σε κάθε σουτ. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τους αιφνιδιασμούς να έχουν δεσπόζουσα θέση σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά. 7 πόντους είχε ο Λυκούδης στην παρθενική του συμμετοχή στο πρωτάθλημα, με τον Μπάχο να προσθέτει άλλους 5 για τους Havalakers. Από πλευράς Devotion, 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο playmaker της ομάδας Βουρλούμης!

Στα ίδια πλαίσια κυμάνθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Με το σκορ να είναι 14-11 καμία ομάδα δεν έδειχνε την θέληση ή την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ. Το παιχνίδι πήγε σε πιο σετ επιθέσεις, με τον coach Βασιλείου της Devotion να κάνει άριστη χρήση του πληθωρικού roster της ομάδας του. Για τους Havalakers κουπί συνέχιζε να τραβάει ο Λυκούδης (5) που βρισκόταν σε ονειρική μέρα. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον πίνακα να δείχνει 26-22 υπέρ των περσινών φιναλίστ.

Στην τρίτη περίοδο, η Devotion έπαιξε πιο έξυπνα. Με τις κατάλληλες αλλαγές και με ωραίες, δυνατές άμυνες, τα παλικάρια του Βασιλείου μείωσαν, ενώ άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι σκόραραν 5 διαφορετικοί παίχτες για τους φιλοξενούμενους. Το σόου του συνέχισε ακάθεκτος ο Λυκούδης που δεν άφηνε την Devotion να ισορροπήσει τελείως το παιχνίδι.

Η τέταρτη περίοδος ήταν γενικά αμφιλεγόμενη. Καμία ομάδα δεν προηγήθηκε. Πιο αναλυτικά, η Devotion με πανέμορφο μπάσκετ και σκληρή αλλά «μπασκετική» άμυνα πήρε την διαφορά και κατάφερε να προηγείται με 5 πόντους, με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Μπάχος όμως με ένα τρίποντο «μαχαίρι» και ο Λυκούδης με 2/3 βολές (απέμεναν 1.6 δεύτερα), κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με το σκορ να είναι 58-58!

Στην παράταση οι Havalakers δεν έκαναν «χαβαλέ». Έβαλαν 3 τρίποντα (2 συνεχόμενα ο Λυκούδης), έπαιξαν το μπάσκετ που ξέρουν και πήραν την πολυπόθητη νίκη. Η Devotion στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων στο έξτρα πεντάλεπτο (έβαλαν μόλις 5 πόντους), υπέκυψε στο άγχος και στην κούραση και γνώρισε την ήττα με σκορ 73-63!

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 28 πόντους και 23 ριμπάουντ (2-21) έχοντας παράλληλα, 3 ασσίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 43:25 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,4%), 5/9 τρίποντα (55,6%) και 3/8 βολές (37,5%). Για την Devotion ξεχώρισε ο Κώστας Τζαμαρίας με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ (3-6) έχοντας 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 24:11 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/6 δίποντα (50%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 13/35 δίποντα (37,1%), 11/43 τρίποντα (25,6%), 14/23 βολές (60,9%), 51 ριμπάουντ (12-39), 17 ασσίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη. Η Devotion είχε 16/55 δίποντα (29%), 6/26 τρίποντα (23,1%), 13/21 βολές (61,9%), 54 ριμπάουντ (16-38), 8 ασσίστ, 11 κλεψίματα και 18 λάθη.

Havalakers (Ροκανάς): Μπάχος 18, Τζέλης 2, Παπαδόπουος 8, Χρυσανθόπουλος 7, Λυκούδης 28 (23 ριμπ), Μακρής 2, Ροκανάς 3, Ζησιμάτος 1, Κολλιόπουλος 4, Μαγγιώρος 2.

Devotion (Βασιλείου): Πετρόπουλος 15 (10 ριμπ και 7 λάθη), Νικολόπουλος, Φλωράτος 3, Γιαννακόπουλος 5, Τζαμαρίας 7, Βουρλούμης 12, Σαζακλής, Ρουμελιώτης 11 (21 ριμπ), Δενδής 10.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή απόδοση του Λυκούδη και του Μπάχου!