05/12/2019
Peristeri Trelleborg 9 19 11 20 - 59 -
Tebelwolves 15 14 13 19 - 61 -

Φονικό δίδυμο Καραγρηγορίου – Χαρικιόπουλου!

Ένα πολύ ωραίο ματς διεξήχθη στο βοηθητικό του ΣΕΦ, ανάμεσα στην Peristeri Trelleborg εναντίον Tebelwolves. Ένα αμφίρροπο παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος που παρά τα σκαμπανεβάσματα νίκησαν οι Tebelwolves!

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε πιο έτοιμους τους Λύκους, καθώς ήταν σε καταπληκτική μέρα ο  Καραγρηγορίου 10, Χαρικιόπουλος 5. Αυτοί τράβηξαν κουπί για τους Λύκους. Οι Περιστεριώτες είχαν κολλήσει για 6 λεπτά στο σκορ, προς το τέλος του δεκαλέπτου βρήκαν λύσεις και τρέξανε το δικό τους σερί Δαλέζος 4, Τσιντζάς 3, Δρακόπουλο 2. Το δεκάλεπτο βρήκε τους Λύκους να προηγούνται με έξι πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες μπήκαν δυνατά πιστεύοντας στην ανατροπή και την πραγματοποίησαν αφού σκόραραν 19 πόντους σε ένα δεκάλεπτο με πολυφωνία! Οι Λύκοι όμως δεν φοβήθηκαν ποτέ και με Καραγρηγορίου 6, Χαρικιόπουλο 6, Παπαγεωργίου 2 βρήκαν το ημίχρονο να προηγούνται με μόλις ένα πόντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες ανέβασαν ρυθμό παίζοντας καλό και όμορφο μπάσκετ, με ωραία κυκλοφορία και καλές φάσεις, με πολλούς παίκτες να βάζουν καλάθια (Δαλέζος 2, Τύρος 2, Τσιντζάς 2, Δασκαλάκης 5). Στον αντίποδα υπήρχε πολυφωνία, αλλά κυρίως από ατομικές ενέργειες του Χαρικιόπουλου που ελευθέρωνε χώρο για τους συμπαίκτες του ώστε να βάλουν κάποια εύκολα καλάθια οι Καραγρηγορίου 2, Παπαγεωργίου 5, Χαρικιόπουλος 4, Γεράνιος 2.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματικά χαμός! Οι άμυνες πήγαν περίπατο και οι επιθέσεις μίλησαν. Οι Περιστεριώτες βρήκαν λύσεις μόνο από τρεις παίκτες Τύρος 8, Καρκατσέλης 8, Δρακόπουλος 4. Από την άλλη οι Λύκοι πήραν σκορ από τους περισσότερους παίκτες που είχαν Καραγρηγορίου 5, Παπαγεωργίου 2, Χαρικιόπουλος 4, Τύρος 3, Ραβανόπουλος 1, Γεράνιος 4. Ένας λάθος στην διαχείριση για τους Περιστεριώτες στοίχισε την νίκη, αφού ο καλύτερος τους παίκτες βγήκε αλλαγή στο τέλος του παιχνιδιού με μόλις 1 λεπτό για το τέλος. Έτσι πήραν την πολυπόθητη νίκη που ήθελαν οι Λύκοι!!

Mvp του αγώνα ο Καραγρηγορίου που έβαλε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τους Περιστεριώτες ο Τύρος έβαλε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες.

Συνολικά για τους Περιστεριώτες σούταραν 21-64 δίποντα, 4-22 τρίποντα, 13-18 βολές, μάζεψαν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, είχαν 9 λάθη, έριξαν 5 τάπες. Οι Λύκοι πήραν 23-62 δίποντα, 7-19 τρίποντα, 8-13 βολές, 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς, Δαλέζος 8, Δασκαλάκης 9, Δρακόπουλος 10, Καρκατσέλης 11 (3), Παπαϊωάννου, Σταυρόπουλος, Τσιντζάς 7, Τύρος 14 (1).

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Γεράνιος 6, Καραγρηγορίου 23(4), Καρπούζος, Χαρικιόπουλος 19, Ραβανόπουλος 1, Στεριάδης 3(1), Παπαγεωργίου 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!