09/12/2019
Iron Maidan 14 10 17 14 - 55 -
Wolves 19 22 21 17 - 79 -

Φόρεσε τα παπούτσια του Χαρακίδα ο Φιλοκώστας!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσαν στην συλλογή τους χθες στον Κολωνό οι Wolves, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν εύκολα των Iron Maidan με 55-79, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Φιλοκώστα με 25 πόντους!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και τους Wolves να προηγούνται με 14-19, έπειτα από 6 πόντους του Κοπανάκη, 5 του Δασκαλούδη και τρίποντα των Δρακοπούλου – Μεϊκόπουλου. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Κίσσας και Παληγιάννης με 5 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Φιλοκώστα (9π), Σπαθή (6π) και Κοπανάκη (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 24-41. Δεν μπόρεσαν οι Iron Maidan να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους νέους 6 πόντους που έβαλε ο Παληγιάννης.

Με τον Φιλοκώστα να κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα με 14 πόντους και τον Σπαθή να προσθέτει 4, οι Λύκοι κλείδωσαν ουσιαστικά την νίκη, καθώς βρέθηκαν στο +21, 41-62. Η τριπλέτα Παληγιάννη (8π), Δέλλιου (5π) και Κόντη (4π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση για το συγκρότημα του Μαρινάκη σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Δρακόπουλο (10π), Μεϊκόπουλο (4π) και Κοπανάκη (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν στην άνετη νίκη με 55-79! Για τους Iron Maidan ο Παληγιάννης πάλευε μέχρι το φινάλε του αγώνα, πετυχαίνοντας ακόμη 7 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 26, ενώ 4 πρόσθεσε ο Κόντης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 17/41 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν  34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 27/50 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 26 πόντους, έχοντας 12/14 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Mvp των Wolves ο Φιλοκώστας με 25 πόντους, έχοντας 0/3 βολές, 11/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 26, Μακρής Μ., Μακρής Α. 2, Κίσσας 8 (1), Κόντης 12, Δέλλιος 7 (1)

Wolves (Μεϊκόπουλος): Φιλοκώστας 25 (1), Δασκαλούδης 6, Μεϊκόπουλος 10 (1), Σπαθής 10, Παπαευσταθίου (7 ασίστ), Δρακόπουλος 16 (3), Κοπανάκης 12

Τι μας άρεσε: Η «μονομαχία» των Παληγιάννη – Φιλοκώστα, με νικητή τελικά τον δεύτερο, καθώς είχε τέσσερις συμπαίκτες του να τον ακολουθούν με διψήφιο αριθμό πόντων!