29/11/2021
Mad Frogs 11 9 16 8 - 44 -
Deflections 10 10 6 11 - 37 -

Φορμαρισμένα… Βατράχια!

Ένας αγώνας με πολλούς παλιούς… γνώριμους μεταξύ τους παίκτες, καλό κλίμα και μπόλικο ενδιαφέρον διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου στα πλαίσια της Development κατηγορίας με τους Mad Frogs να κερδίζουν τους Deflections, με τελικό σκορ 44-37.

Πολύ όμορφος ο ρυθμός της αναμέτρησης στο παρκέ του Κάρβουνου, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Οι Deflections, με την απουσία κλασικού πλέι μέικερ μοίρασαν τη μπάλα και έψαξαν κοντά στο καλάθι τους Κατσαρό και Μαράντο, με τους Frogs από την άλλη να προσπαθούν με Στεργίου και Καρατζούνη να τρέξουν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο υπέρ τους 11-10.

Άστοχο το ξεκίνημα για τις δύο παρέες στη συνέχεια, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Οι Deflections είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν μετά από 6.32 στη δεύτερη περίοδο, αλλά το έκαναν μαζεμένα και με ένα γρηγορο σερί 0-8 ισοφάρισαν στο 18-18. Οι φιλοξενούμενοι εν τέλει ισοροππησαν για τα καλά το παιχνίδι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-20.

Δύο κολλητά τρίποντα του Στεργίου νωρίς νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν πίσω τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Κωστόπουλος… μπήκε στο παιχνίδι προς το τέλος της περιόδου και κράτησε το προβάδισμα για τα βατράχια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 36-26.

Ένα… δυνατό δίλεπτο του Κώστα του Μαράντου έφερε τη διαφορά στους 5 με όμορφες προσπάθειες, οι οποίες όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα καθώς οι γηπεδούχοι με σωστές επιλογές στην επίθεση, έψαξαν τον Χόντα ο οποίος τους… δικαίωσε και τους οδήγησε στο τελικό 44-37 και τη νίκη.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεοδόσιος Χόντας, με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Deflections ξεχώρισε ο Θωμάς Νικολαΐδης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/41 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 6/11 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 2/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 13 λάθη.

Mad Frogs (Καραμήτσος) : Κατσαρός, Καραμήτσος, Τσάμπος 3,Χόντας 11 (11 ριμπ.), Γιαννόπουλος, Αδαμόπουλος 5, Σαΐνης 4, Καρατζούνης 2, Στεργίου 13, Κωστόπουλος 6.

Deflections (Νικολαΐδης) : Κατσαρός 13, Σκανδάλης 6, Τσαφαντάκης 3, Μαράντος 5, Νικολαΐδης 8 (11 ριμπ.), Μαζιώτης, Μενδρινός, Παπακωνσταντίνου 2.

Τι μας άρεσε : Πολύ όμορφο το κλίμα ανάμεσα στις 2 ομάδες!