23/09/2019
Blazers BC 23 27 12 24 - 86 -
San Anargiri Sperms 7 11 15 11 - 44 -

Φορμαρισμένοι εμφανίστηκαν οι Blazers!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall, οι Blazers BC υποδέχτηκαν τους San Anargiri Sperms για ακόμη ένα παιχνίδι του 17ου ομίλου του Κυπέλλου. Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες κράτησαν ζωντανό το ενδιαφέρον μας παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ, οι Blazers σημείωσαν μία εύκολη νίκη με τους Αθηναίο(28π.) και Γεωργίου(23π.), κόντρα στην παρέα των Μπίλια(16π.) και Αντωνίου(9π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 86-44 και πλέον οι δύο ομάδες κοιτάνε την συνέχεια της διοργάνωσης.

Δυναμικά ξεκίνησαν στην πρώτη περίοδο οι Blazers ανοίγοντας το σκορ με το καλάθι του Αθηναίου, αλλά η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από τον Αντωνίου. Γρήγορα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα για το 6-2, ενώ μουδιασμένοι οι Sperms στα πέντε λεπτά που ακολούθησαν έγραψαν μόλις πέντε πόντους με τους Αντωνίου, Μπίλια και Παϊσόπουλο. Οι Blazers που κράτησαν ρυθμό έγραψαν 17 πόντους ακόμη, με κορυφαίους τους Γεωργίου(6π.), Σαράντου(4π.) και Μπούτο(4π.), που τράβηξαν την επιθετική τους δραστηριότητα. Σκορ πρώτης περιόδου 23-7.

Σε παρόμοιο ρυθμό κύλησε και η δεύτερη περίοδος με τους Blazers να είναι καταιγιστικοί, γράφοντας 27 συνολικούς πόντους. Στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ διαμορφώθηκε σε 30-11, ενώ ένα σερί επτά πόντων των γηπεδούχων με τους Γεωργίου(4π.), Μπούτο(1π.) και Χουλιαρά(2π.), έγραψε το 37-11 στο πέμπτο λεπτό. Οι Sperms αντέδρασαν με τα καλάθια του Μπίλια, Αντωνίου και Σερεβέτα μειώνοντας για το 41-18, αλλά εννέα ακόμη πόντοι των Blazers με ιδιαίτερη στιγμή το καλάθι του Αθηναίου τέσσερα δεύτερα πριν την λήξη, έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 50-18.

Την μεγάλη διαφορά κλήθηκαν να μαζέψουν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο, και παρά το δύσκολο έργο τους πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο με 15 πόντους από τους Παϊσόπουλο(6π.), Ρεγγούζα(2π.), Αντωνίου(2π.) και Σερεβέτα(1π.). Αντίστοιχα οι Blazers έγραψαν 12 συνολικούς πόντους με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Αθηναίο(6π.) και το καλάθι του Γεωργίου στην λήξη του χρόνου. Σκορ τρίτης περιόδου 62-33.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τα πατήματά τους ανοίγοντας την διαφορά. Στα πρώτα πέντε λεπτά ο Αθηναίος μονοπώλησε το ενδιαφέρον μας με οκτώ συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, ενώ οι Sperms βρήκαν επιθετικές λύσεις κυρίως μέσω των Ρεγγούζα(4π.) και Αντωνίου(4π.), χωρίς όμως να ανατρέψουν την εικόνα του ματς. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά 13 ακόμη πόντοι, εκ των οποίων οι έξι του Γεωργίου, υπέγραψαν την νίκη τους και διαμόρφωσαν το τελικό 86-44.

Στο τέλος του αγώνα οι Blazers είχαν 32/52 δίποντα (61,5%), 1/21 τρίποντα (4,8%) και 19/25 βολές (76%). Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 20 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι San Anargiri Sperms  είχαν 17/60 δίποντα (36,3%), 1/7 τρίποντα (14,3%) και 7/20 βολές (35%). Αντίστοιχα πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα και 18 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Κώστας Αθηναίου με 28 πόντους, έχοντας 9/17 δίποντα (52,9%), 0/6 τρίποντα(0,0%) και 10/10 βολές(100%)  ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη σε 33:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους Sperms ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπίλιας με 16 πόντους έχοντας 6/15 δίποντα (40 %), 1/1 τρίποντα(100%) και 1/3 βολές(33,3%) ενώ παράλληλα έγραψε 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 32:30 λεπτά συμμετοχής.

Blazers BC(Κοκκινάκης): Σαράντου 12, Αθηναίος 28, Χουλιαράς 4, Γεωργίου 23, Καλογερόπουος 3(1), Κοκκινάκης, Μπούτος 16, Σκοπελίτης

San Anargiri Sperms(Τασιούδης): Μπίλιας 16(1), Παϊσόπουλος 8, Χριστοδούλου, Αντωνίου 9, Σερεβέτας 5, Γιαννούλης, Γραμματόπουλος, Θεοδωρακόπουλος, Ρεγγούζας 6

Τι μας άρεσε: Ωραίες φάσεις και δυνατές μονομαχίες μέσα στις ρακέτες των δύο ομάδων.