10/03/2020
War Gamers 31 13 27 29 - 100 -
Somalia Pirates 15 15 20 20 - 70 -

Φορμαρισμένοι οι Πολεμιστές!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι War Gamers, καθώς για την 22η αγωνιστική της Elite League κέρδισαν εύκολα τους Σομαλούς Πειρατές με 100-70 και πήγαν στο 14-8 ρεκόρ!

Με το δίδυμο Καραγιάννη και Καρατζή να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της συνάντησης με 13 και 9 πόντους, αντίστοιχα, οι War Gamers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 31-15. Ο Μπερτσάτος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Νικολουζάκης, Στραβοπιεράκος, Ντούλης και Πηλιούνης.

Στην δεύτερη περίοδο με ακόμη 7 πόντους του Καραγιάννη και 4 του Μέμεζα, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά στους 21, 38-17. Το μόνο που κατάφεραν οι Σομαλοί Πειρατές πριν την ανάπαυλα ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 14, 44-30, μετά από 7 πόντους του Τρανούλη και 4 του Μπερτσάτου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες ξέφυγαν στους 27, 64-37, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +21, 71-50, χάρη σε 11 νέους πόντους του Καραγιάννη, δύο τρίποντα του Προσελέντη και 4 πόντους του Θεοφανόπουλου. Ο Τρανούλης με 13 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, ενώ 4 είχε ο Μπερτσάτος και ένα τρίποντο ο Πηλιούνης. Σκορ τρίτης περιόδου 71-50!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Πολεμιστές να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 100-70 , έπειτα από 12 πόντους του Λαζαράκου και 10 του  Καραγιάννη. Για τους Πειρατές στα τελευταία λεπτά 9 πόντους είχε ο Τρανούλης, 4 ο Πηλιούνης  και ένα τριποντάκι ο Στραβοπιεράκος.

Στο τέλος της συνάντησης οι νικητές είχαν 13/23 βολές, 30/65 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 58 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 21/58 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των War Gamers ο Καραγιάννης με 41 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 15/26 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε  1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Σομαλούς Πειρατές ο Μπερτσάτος με 17 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 41 (1), Προσελέντης 8 (2), Λαζαράκος 13 (4), Κοσκινάς, Σούλης 5 (1), Μέμεζας 9, Θεοφανόπουλος 4, Καρατζής 16 (1), Καφετζής 4, Τσομίδης

Σομαλοί Πειρατές (Στραβοπιεράκος): Πηλιούνης 11 (1), Στραβοπιεράκος 5 (1), Τρανούλης 29 (5), Σταματέας, Νικολουζάκης 2, Μπερτσάτος 17 (1), Ντούλης 6

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Καραγιάννη και η πολυφωνία της επίθεσης των νικητών!