13/03/2020
Souvlakers 8 14 12 24 - 58 -
Sacatemento Kings 11 6 11 11 - 39 -

Φόρτσαραν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Souvlakers!

Λίγο πριν το τέλος του πρωταθλήματος για τη Winter Elite League 19/20, οι Souvlakers, βρισκόμενοι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με σερί 14-7, φιλοξένησαν τους ένατους Sacatemento Kings, με σερί 12-9, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής. Φαβορί για την νίκη, λόγω βαθμολογικής θέσης και λόγω της νίκης τους στον πρώτο γύρο, με 56-93, ήταν οι Souvlakers. Ωστόσο, από τη στιγμή που οι θέσεις 1 έως 8 επιτρέπουν τη συμμετοχή στα playoff, οι Sacatemento Kings, δεν μπορούσαν να ήταν αδιάφοροι για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Λίγο άστοχες εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα του αγώνα και θα μείνουν σε χαμηλό σκορ, με τους Sacatemento Kings να επικρατούν με σκορ 8-11. Από τους Souvlakers ξεχώρισε επιθετικά ο Barkshire Charles, με 4 πόντους, ενώ από τους Sacatemento Kings, ο πιο εύστοχος ήταν ο Χαραλαμπίδης και αυτός με 4 πόντους (1 τρίποντο).

Πολύ γρήγορα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sacatemento Kings δέχθηκαν ένα σερί 4-0 και έμειναν πίσω στο σκορ 12-11, για αυτό και πήραν timeout στο 07’42’’.  Από το timeout και έπειτα, οι Souvlakers  έφταναν πιο εύκολα σε εύστοχες προσπάθειες από ότι οι Sacatemento Kings. Χαρακτηριστικό αυτού ήταν το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου, 14-6, υπέρ των Souvlakers, ενώ το ημίχρονο έληξε με το χαμηλό σκορ, 22-17. Από τους Souvlakers, πρώτος σκόρερ για αυτό το δεκάλεπτο ήταν και πάλι ο Barkshire Charles με 6 πόντους, ενώ από τους Sacatemento Kings, δεν ξεχώρισε για την επιθετική του απόδοση, κάποιος από τους παίκτες, καθώς οι 6 πόντοι που πέτυχαν ως ομάδα σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν μοιρασμένοι σε 3 σκόρερ.

Κατά το τρίτο μέρος, οι Souvlakers συνέχισαν να είναι καλύτεροι επιθετικά, από τους Sacatemento Kings, μέχρι και 05’ και 20’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, όταν οι Sacatemento Kings βρήκαν λύσεις από τον Χριστόπουλο, αλλά και έξω από τα 6,75. Η περίοδος έληξε με το σχεδόν ισόπαλο 12-11. Άλλο ένα καλό δεκάλεπτο επιθετικά, για τους Souvlakers, είχε ο Barkshire Charles με 6 πόντους, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο των Sacatemento Kings, ο Χριστόπουλος πέτυχε 4 πόντους.

Το τέταρτο μέρος ανέδειξε το νικητή, καθώς μπήκαν οι περισσότεροι πόντοι συνολικά. 3’ και 36’’ πριν τη λήξη του ματς το σκορ ήταν ισορροπημένο με επιμέρους σκορ 11-10 (45-37). Τα τελευταία ωστόσο, 3’ και 20’’, οι Souvlakers θα τρέξουν ένα σερί 10-0 (55-37), απέναντι στους εκνευρισμένους Sacatemento Kings, που δεν έδωσαν απάντηση στο σερί των Souvlakers. Το τελικό σκορ, 58-39, διαμορφώθηκε από το τρίτο τρίποντο του Αγγελόπουλου των Souvlakers, ο οποίος ήταν καθοριστικός σε αυτό το δεκάλεπτο. Πολύ καλός στο επιθετικό κομμάτι των Souvlakers ήταν ο Αγγελόπουλος με 12 πόντους (3 τρίποντα), ενώ από τους Sacatemento Kings, αξιόλογος ήταν ο Ιατρού, με 6 πόντους (2 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/14 βολές, 18/45 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 50 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 8/14 βολές, 11/34 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 33 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Barkshire Charles (Souvlakers) που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 5/6 βολές, 8/11 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (3 επιθετικά), μοίρασε 4 assists, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 29 (Λάθη:3).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Χριστόπουλος (Sacatemento Kings) που πέτυχε 6 πόντους έχοντας 0/2 βολές και 3/5 δίποντα. Πήρε 6 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε 3 κοψίματα με τελικό efficiency 13 (Λάθη:3).

Souvlakers (Ποντίκης): Αγγελόπουλος 15, Γεωργίου 7(1), Δάμης 2, Σαρρής 7, Σιαμπλής 4 (reb O-D/4-11), Τζαβάρας 2, Barkshire Charles 21 (mvp), Barkshire Henry.

Sacatemento Kings (Σιάννας Νικόλαος): Θεοδωρακίδης, Ιατρού 6(2), Καραγιαννάκης 4, Πάλλης 6(1), Σιάννας Ιωάννης 2, Τσιρίδης 9, Χαραλαμπίδης 6, Χριστόπουλος 6 (vp).

Τι μας άρεσε: Όχι πολλά, καθώς οι ομάδες φάνηκαν ντεφορμέ και ο εκνευρισμός που υπήρξε, άφησε μια πικρή γεύση που κάλυψε την απόδοση Αγγελόπουλου και Ιατρού προς την λήξη.

Τι δεν μας άρεσε: Το χαμηλό σκορ σχεδόν σε κάθε δεκάλεπτο και ο εκνευρισμός που υπήρξε προς τη λήξη, από την πλευρά των Sacatemento Kings.