66
Aces 16 17 16 16 - 66 -
Τεμπελχανάδες 15 16 15 10 - 56 -

Φόρτσαραν και νίκησαν στο τέλος οι Aces!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Aces πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, καθώς νίκησαν τους Τεμπελχανάδες με σκορ 66-56 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Κοντακιώτη, ο οποίος έκανε double-double, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία(6-6) και (12-12). Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Θεοφάνης πέτυχε 6 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μητρούσης . Το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με 16-15, υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Στεργιόπουλος και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Μουστακάτο να ηγείται των προσπαθειών τους, αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στο +10(39-29). Οι παίκτες του Λεπίτκα αντέδρασαν και μείωσαν στους 5(31-26), ενώ με τον Σάμωνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό του Basketaki Arena, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο μ-2 με σκορ 33-31. Ο Μουστακάτος πέτυχε 12 πόντους, ενώ 6 είχε ο Σάμωνας .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ(38-35), ενώ οι Τεμπελχανάδες με ένα σερί 5-0 μείωσαν εκ νέου στους δύο(45-43). Στο τέλος του δεκαλέπτου, ο φωτεινός πίνακας στο Arena έδειχνε 49-46 υπέρ των γηπεδούχων . Σε αυτό το διάστημα ο Μουστακάτος πέτυχε 5 πόντους , ενώ οι Απάλλας, Γκούμας, Μακαρίτης, Σάμωνας, Καραγεώργος και Κολιούσης είχαν από δύο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces επέβελαν τον ρυθμό τους και το ματς έφτασε στην ανώτατη τιμή του, αυτής των 13 πόντων (61-48). Οι Τεμπελχανάδες προσπάθησαν να επιστρέψουν μειώνοντας στους 8(63-56), με την προσπαθεια αντεπίθεσης να μένει ημιτελής, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Aces να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Development, με σκορ 66-56.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοντακιώτης με 13 πόντους,14 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Θοδωρής Μακαρίτης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι Aces είχαν 26/57 δίποντα,2/16 τρίποντα, 8/21 βολές,48 ριμπάουντ,5 ασίστ,4 κλεψίματα,1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/34 δίποντα , 3/19 τρίποντα, 15/38 βολές ,33 ριμπάουντ,9 ασίστ,7 κλεψίματα,1 κοψίματα και 8 λάθη .

Aces(Μπατζάκας): Θεοφάνης 9, Γιώργος Κοντακιώτης 13, Νικόλαος Κοντακιώτης 4, Στεργιόπουλος 13, Μουστακάτος 20, Λαντζάκης 2, Τσουτσουράκης 1, Λεοντιάδης 4 .

Τεμπελχανάδες(Λεπίτκας): Σάμωνας 12, Μακαρίτης 14, Απάλλας 9, Γκούμας 6, Ανδρικόπουλος, Μητρούσης 8, Καραγεώργος 2, Κλιούσης 5.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων, αλλά και η συνολική εμφάνιση των Μουστακάτο και Γιώργο Κοντακιώτη!