03/10/2022
Kinglooney Tunes 12 10 19 18 - 59 -
Το Τρίτο Φύλο 7 17 8 13 - 45 -

Φόρτσαραν στο δεύτερo Kinglooney Tunes!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development , οι KingLooney Tunes ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση , καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης νίκησαν Το Τρίτο Φύλο με σκορ 59-45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Τριτάκη , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ , 8-2 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων , 12-7 . Ο Βασίλης Μάγκος πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Δεληγιάννης είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχοντας τον Βασίλη Τριτάκη σε εξαιρετική κατάσταση και στις δύο πλευρές τους γηπέδου διατήρησαν το προβάδισμα , 14-10 και 19-14 , οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο , 20-19 , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 3-5 έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δύο , 22-24 . Ο εξαιρετικός Βασίλης Τριτάκης πέτυχε 9 πόντους, ενώ ο Καρυτιανός είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Τριτάκη και Μάγκο να ηγούνται των προσπαθειών τους επανέκτησαν τη πρωτοπορία στο σκορ , 32-27 , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι , 34-32, για να έρθει νέα απάντηση των Tunes , καθώς με εφτά αναπάντητους πόντους έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν εννέα , 41-32 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Μάγκος πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Τσανικίδης είχε 3 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα της αναμέτρησης να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δέκα οκτώ πόντων, 56-38 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση της Development με σκορ 49-35 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τριτάκης με 19 πόντους , 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Νικόλαος Καστρίνιος είχε 10 πόντους , 11 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Οι KingLooney Tunes είχαν 18/42 δίποντα , 3/27 τρίποντα , 14/23 βολές , 46 ριμπάουντ , 14 ασίστ και 7 κλεψίματα και 15 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/46 δίποντα , 5/27 τρίποντα , 2/17 βολές , 43 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 7 κλεψίματα και 13 λάθη .

Kinglooney Tunes(Βαχαβιώλος): Βαχαβιώλος 1, Λιβιεράτος 10, Μάγκος 15, Μασούρος 6, Μουτάφης, Παπούλιας 1, Παυλής, Πουλοκέφαλος 7, Τριτάκης 19 .

Το ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Δεληγιάννης) : Γεωργάκης , Δεληγιάννης 14, Καρυτιανός 6, Καστρίνιος 10, Κωστής , Πανάγος, Τσανικίδης 7, Χαϊδεμένος 2 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλη Τριτάκη !