17/09/2019
Teddyboyz 15 19 6 5 - 45 -
Dilaveri 15 14 11 21 - 61 -

Φόρτσαρε στο τέταρτο δεκάλεπτο το Dilaveri!

Σάββατο βράδυ και στο κλειστό γήπεδο του Seven το Dilaveri στην επιστροφή του μετά από ένα χρόνο στο Basketaki , ανέβασε ταχύτητα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε την πρώτη του νίκη για την διοργάνωση του κυπέλλου με 61 – 45 επί των μαχητικότατων Teddyboyz.

Ο Παρούσης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα και ο Γ. Ροντογιάννης απάντησε άμεσα για το 2– 2.Το Dilaveri πήρε το προβάδισμα με δύο καλάθια από Βαλλιάνο και Τζιά αλλά οι γηπεδούχοι με 4 βολές από Γ.Ροντογιάννη,Ντάουντυ και Β.Ροντογιάννη ισοφάρισαν ξανά σε 6 – 6. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με Βαλλιάνο και Καλλιμάνη όμως οι Teddyboyz βρήκαν και πάλι την απάντηση και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Γιώργο(2)και Βασίλη Ροντογιάννη πέρασαν μπροστά με 15-12 για να ισοφαρίσει με γκολ φάουλ ο Γόντικας διαμορφώνοντας το 15 – 15.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε το Dilaveri με τρίποντο του Δουλουγέρη και καλάθι του Γόντικα να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων αλλά δύο καλάθια του Ιβόπουλου και δίποντο του Βασιλόπουλου έγραψαν το 21 – 20 για τους γηπεδούχους που στάθηκαν όμως άτυχοι με τον Βασίλη Ροντογιάννη να αποχωρεί τραυματίας.Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με Παρούση και Πουπάκη να σκοράρουν όμως οι Teddyboyz με έναν εξαιρετικό Ιβόπουλο(7) να τους οδηγεί και τρίποντο του Μπαλαδήμα είχαν το προβάδισμα με 30 – 24.Το Dilaveri προσπάθησε να επιστρέψει με καλάθι του Καλλιμάνη και τρίποντο του Δουλουγέρη αλλά Ιβόπουλος ξανά και Ντάουντυ διαμόρφωσαν το 34 – 29 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία βολή του Ιβόπουλου για τους γηπεδούχους όμως στα επόμενα 6 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και με Βαλλιάνο, Γόντικα(4), και Πουπάκη να τρέχουν σερί 0 – 11 πέρασαν μπροστά με 35 – 40.Μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου οι Teddyboyz ξεκόλλησαν στην επίθεση και με καλάθι του Ντάουντυ και τρίποντο από τον Ιβόπουλο ισοφάρισαν σε 40 – 40.

Με εκρηκτικό τρίλεπτο ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι την τέταρτη περίοδο τρέχοντας σερί 0– 7 με τον Πουπάκη να οδηγεί και βοήθειες από Γόντικα και Παρούση ενώ ο Ντάουντυ με δίποντο έσπασε το σερί και μείωσε σε 42 – 47.Νέο σερί 0– 7 από Γόντικα(4), Βαλλιάνο και Καλλιμάνη έκανε ξεκάθαρο φαβορί το Dilaveri με το σκορ να γίνεται 42 – 54.Οι Teddyboyz που είχαν ξεμείνει από δυνάμεις βρήκαν τρεις πόντους από Ιβόπουλο και Ντάουντυ ενώ οι φιλοξενούμενοι με Πουπάκη,Βαλλιάνο και Καλλιμάνη να προσθέτουν ακόμα 7 πόντους διαμόρφωσαν το τελικό 45 – 61.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Χρήστος Γόντικας με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κοψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ιβόπουλος με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Teddyboyz είχαν 10 – 39 δίποντα, 6 – 23 τρίποντα, 7 – 15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Το Dilaveri είχε 25 – 54 δίποντα, 2– 16 τρίποντα, 5 – 18 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Ντάουντυ 9 (9ρ.), Γ.Ροντογιάννης 10 (7ρ.), Β.Ροντογιάννης 4, Βασιλόπουλος 2, Ιβόπουλος 17 (14ρ.), Μπαλαδήμας 3, Μουστάκας (3ασ.).

Dilaveri(Τζιάς): Πουπάκης 12 (9ρ.), Δουλουγέρης 6 (3ας.), Γόντικας 17 (11ρ.), Βαλλιάνος 10, Παρούσης 5(7ρ.), Τζιάς 2, Καλιμάνης 9 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η όρεξη και των δύο ομάδων να μπούν με θετικό πρόσημο στην σεζόν.