30/10/2022
Terroristas 12 12 14 10 - 48 -
Komodo Dragons 21 20 12 19 - 72 -

Φορτσαρισμένοι οι Dpg Warriors!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι DPG Warriors πραγματοποίησαν τη δεύτερη συνεχομένη και τρίτη συνολικά νίκη τους, καθώς οι Terroristas υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 48-72.

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι "Πολεμιστές" πήραν τα ηνία από νωρίς στο παιχνίδι(4-8). Τα καλάθια τον Ντάου, Αγά και Ρόκιζα αύξησαν την διαφορά στους 8(6-14), με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε  θέση οδηγού με σκορ 12-21. Πρώτοι σκόρερ των νικητών σε αυτό το διάστημα ήταν οι Παπαγεωργίου και Αγάς με 3 πόντους έκαστος, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λίτινας πέτυχε 4.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Βαζαίο και Λαζαρίκο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση το κλειστό της Basketaki Arena μεγάλωσαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους 16 πόντους(18-34). Οι Terroristas προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως τελικά πήγαν στο ημίχρονο στο -17 (24-41).

Στη τρίτη περίοδο οι Warriors με  όπλο τους την άμυνα, εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 (29-51). Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά στην αναμέτρηση έδειξαν αγωνιστικό σφυγμό μειώνοντας στους 13(38-51). Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της προτελευταίας στροφής έδειξε το 38-53 υπέρ της παρέας του Βεργόπουλου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα, με το ματς να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Terroristas είχαν αποδεχτεί την μοίρα τους, με το παιχνίδι τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 48-72.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βαζαίος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Άγγελος Μητρόπουλος είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι DPG Warriors είχαν 21/45 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 9/16 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/51 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 2/8 βολές, 28 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Terroristas(Τσιαούσης): Βατικιώτης 6, Καρδάσης 4, Κονοφάος 7, Λίτινας 11, Μητρόπουλος 7, Παπαπαναγιώτου 6, Τσιαούσης 7 .

DPG Warriors(Βεργόπουλος) : Αγάς 12, Βαζαίος 10, Βεργόπουλος 2, Κλεφτόγιαννης 16, Λαζαρίκος 6, Ντάος 5, Παπαγεωργίου 12, Ρόκιζας 9 .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των νικητών καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!