03/04/2024
Beer Team 14 7 10 10 - 43 -
Run & Gun B.C 15 23 22 16 - 76 -

Φορτσάτοι στους “8” οι Run & Gun!

Οι Run & Gun πέρασαν από το κλειστό του Κάρβουνου σαν σίφουνας, παίρνοντας την νίκη αλλά και την πρόκριση απέναντι στην μαχητική Beer Team με σκορ 43-76.

Οι γηπεδούχοι παρατάξανε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης  την ζώνη 3-2 και δυσκόλεψαν αρκετά τους Run Ν Gun στην επίθεση , με μόνη εξαίρεση τον Μποτώνη ο οποίος ξεκίνησε καυτός την αναμέτρηση με 5/7 σουτ εντός παιδιάς (11 πόντοι). Αντίπαλος του ο επίσης καυτός Μαρφαντάς της Beer Team, σκοράροντας 10 πόντους με 2/2 τρίποντα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την διαφορά να βρίσκεται στον ένα πόντο υπέρ των φιλοξενούμενων(14-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο πιστοί στο πλάνο της ομάδας τους , αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να βρίσκουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Πέρα του ήδη ζεστού Μποτώνη , μπήκανε στην εξίσωση ο Βέργης με 8 πόντους και ο Τρίμμης με 5 δικούς του. Οι γηπεδούχοι πήρανε πόντους κοντά στην ρακέτα από τον Σούλτη (6) και Παπαδόπουλο (2) και το πρώτο ημίχρονο έληξε υπέρ των Run & Gun με σκορ 23-38.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου , οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο με 6-6 σκορ, με καλάθια για τους μπυρόβιους από τον Θεοδοσόπουλο και Ανδρόνικο ενώ για τους Run N Gun ένα τρίποντο έκαστος από τους Μποτώνη και Βέργη. Στα επόμενα 7.30 λεπτά οι φιλοξενούμενοι τρέξανε ένα σερί 14 αναπάντητων πόντων , με σκόρερ τους Βέργη , Μποτώνη και Δημητρόπουλο. Η γηπεδούχοι έσπασαν το αρνητικό τους σερί με καλάθια από τον Σούλτη και Κρεκούκη. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 33-60, βάζοντας πολύ δύσκολα στην Beer Team.

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με ένα νέο 8-0 σερί για τους φιλοξενούμενους ,με τον Κουρτέση να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, τον Νούκε να πετυχαίνει τρίποντο και Μποτώνη να προσθέτει άλλους 2 πόντους στην προσωπική συγκομιδή του. Οι γηπεδούχοι παρά την μεγάλη διαφορά δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να παίζουν με ενέργεια. Με τρίποντο του Μαυράκη Ανδρέα και τα καλάθια του Μαχαλία ,Μεταξά και Θεοδοσόπουλου μείωσαν την διαφορά και η αναμέτρηση έληξε με σκορ 43-76 υπέρ των Run N Gun , που πήραν την πολύτιμη πρόκριση στην φάση των 8 του πρωταθλήματος.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μποτώνης Ιωάννης των Run N Gun , με  31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σούλτης Οδυσσέας με 8 πόντους, και  5 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 2, Θεοδοσόπουλος 9, Κρεκούκης 3, Μαρφαντάς 10, Μαυράκης Α. 5, Μαυράκης Μ., Μαχαλιάς 2, Μεταξάς 2, Παπαδόπουλος 2, Σούλτης 8, Αδαμόπουλος.

Run & Gun (Μποτώνης): Βέργης 17, Δημητρόπουλος 5, Κουρτέσης 4, Μποτώνης 31, Παντελάκης , Τρίμμης 7, Αρχοντόπουλος , Βελετζέλος 3, Νούκε 9, Ντούφας.

Τι μας άρεσε: Η τήρηση του Fair Play από τους Run N Gun !