22/07/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 16 10 13 20 - 59 -
Δαλάι Κλάμα 21 14 20 20 - 75 -

Φουλ για άνοδο οι Δαλάι Κλάμα!

Σημαντικό βήμα για την άνοδο στη Development έκαναν οι Δαλάι Κλάμα, καθώς επιβλήθηκαν 75-59 του Αρισταίου στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Η ομάδα του Μπουρελάκου με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Κρινή, έδειξε πιο έτοιμη, ήλεγξε το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα και αν δεν υπήρχε η χαλάρωση της τέταρτης περιόδου, η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη.

Πολύ ένταση είχε από το ξεκίνημα το παιχνίδι, καθώς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ελέγξουν την κατάσταση. Ο Αρισταίος με κύριο εκφραστή τον επιθετικών του προσπαθειών τον Βαλερά, βρήκε σκορ στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 6-4, όμως η αντίδραση των Δαλάι Κλάμα ήταν άμεση. Ανέβασε… στροφές στην άμυνα, βρήκε πόντους από την περιφέρεια με μπροστάρη τον Κρινή και προηγήθηκε με 13-6 στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Αρισταίος έψαξε απάντηση, ανακατεύοντας την… τράπουλα, όμως παρέμενε ευάλωτος στην περιφερειακή άμυνα και το πλήρωσε αφού το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να κυνηγά στο σκορ (16-21).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Αρισταίος κατέβασε πολύ τον ρυθμό, μέσω της καλής του άμυνας. Στην επίθεση χτύπησε ξανά με τον Βαλερά και ισοφάρισε σε 21-21. Την ίδια στιγμή οι Δαλάι Κλάμα δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί με το πρώτο δεκάλεπτο, ειδικά από την περιφέρεια, όμως δεν άργησαν να βρουν ρυθμό. Τσιάρας και Κρινής έδειξαν το… δρόμο και η ομάδα του Μπουρελάκου απάντησε με σερί 9-0, μετατρέποντας το σκορ σε 21-30. Ο Αρισταίος έβγαλε ξανά αντίδραση, παρά τα αρκετά προβλήματα που είχε να διαχειριστεί, μεταξύ των οποίων και τα τέσσερα φάουλ του Ρουσουνέλου, όμως δεν κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό των Δαλάι Κλάμα. Έτσι, το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε στο -9 (26-35).

Στην επανάληψη οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν φουριόζοι, “έπνιξαν” τον αντίπαλο με την άμυνα τους και μπροστά ανέλαβε δράση ο Κρινής. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων σκόραρε με κάθε τρόπο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (29-48). Την ίδια στιγμή ο Αρισταίος έκανε εύκολα λάθη και έδειχνε να μην έχει λύσεις στην επίθεση. Βρήκε σκορ από ελεύθερες βολές, όμως αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετό. Οι Δαλάι Κλάμα και περισσότερες λύσεις είχαν και πιο καθαρό μυαλό για να συντηρήσουν το προβάδισμα και τη διαφορά που είχαν “χτίσει” (39-55).

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Δαλάι Κλάμα ξέφυγαν με +20 (41-61) χάρη σε τρίποντο του Κλούτσου, για να ακολουθήσει ένα δίλεπτο χαλάρωσης. Ο Αρισταίος το εκμεταλλεύτηκε και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 46-61, όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι άμεση. Κρινής και Κλούτσος πήραν ξανά το “όπλο” τους στην επίθεση και απάντησαν με το ίδιο… νόμισμα μετατρέποντας το σκορ σε 46-68. Και πάλι όμως οι παίκτες του Μπουρελάκου χαλάρωσαν χωρίς λόγο και έδωσαν την ευκαιρία στον Αρισταίο να “ψαλιδίσει” τη διαφορά (54-68). Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Κώστα Δεμένεγα άσκησαν μεγάλη πίεση, σε μία προσπάθεια να κατεβάσουν κι άλλο τη διαφορά, όμως δεν κατάφεραν και πολλά. Το τελικό 75-59 δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους Δαλάι Κλάμα.

Συνολικά ο Αρισταίος είχε 20/60 εντός πεδιάς, 0/12 τρίποντα και 19/35 ελεύθερες βολές, μάζεψε 45 ριμπάουντ (12-33), μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Από την άλλη, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 26/67 εντός πεδιάς, 9/27 τρίποντα και 14/25 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 39 ριμπάουντ (7-32), μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 2, Παναγιωταράκος 6 (9ρ.), Δεμένεγας, Κανιάς 6, Βαλεράς 17 (9ρ.), Τούντας 22, Παούρης Β 6.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Ντεμελής 5, Τσιάρας 16, Μπαλατσός 2, Κλούτσος 13, Σταματόπουλος 4, Γκανασούλης, Μπέης 7, Κρινής 26, Χατζάκης, Μάγος 2.

Τι μας άρεσε: Οι Δαλάι Κλάμα είχαν περισσότερες λύσεις, κάτι που έκανε τη διαφορά, ήλεγξαν τον ρυθμό σχεδόν σε όλο το ματς και δίκαια πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στη σειρά.