25/09/2020
West Bombers 25 23 20 20 - 88 -
Pourangers BC 8 23 9 16 - 56 -

Φουλ για πρόκριση οι West Bombers!

Νέα εμφατική νίκη για τους West Bombers στον ένατο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν τους Pourangers με 88-56 και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στους Σομαλούς Πειρατές!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Μαρκάτου στο ματς, καθώς με 10 πόντους του Κουλούρη, 7 του Ρούσσου και δύο τρίποντα του Χρόνη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 25-8. Ο Σταυρόπουλος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι West Bombers και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 10 πόντους του Ζαχαρόπουλου, 5 του Χρόνη και 4 του Διονύση, έφτασαν στο +25, 48-23, 2:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Pourangers και με τους Σταυρόπουλο (10π), Χάρο (4π), Αναγνωστόπουλο (4π) και Τσιβερδή (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, μείωσαν στους 17, 48-31!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βομβιστές, αφού με δύο τρίποντα του Χρόνη, 5 πόντους του Αχτίπη και 4 του Ζαχαρόπουλου, ξέφυγαν στους 28, 68-40. Δεν μπόρεσαν οι γκρι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 νέους πόντους του Σταυρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 68-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι West Bombers έφτασαν στην άνετη νίκη με 88-56, έπειτα από 6 πόντους του Αχτίπη, 4 του Κουλούρη και τρίποντα των Χαλκιά – Χρόνη. Για τους Pourangers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Χάρος και Παπαβασιλείου με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/25 βολές, 19/38 δίποντα και 11/25 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/17 βολές, 18/48 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος των West Bombers για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Κουλούρης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές και 6/7 δίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Pourangers ο Σταυρόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 9/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

West Bombers (Μαρκάτος): Διονύσης 5, Αχτίπης 11 (2), Μπαρδούλης 1, Μουζακίτης 4, Χαλκιάς 3 (1), Χρόνης 20 (6), Ζαχαρόπουλος 14 (2), Κορρές 1, Ρούσσος 11, Κουλούρης 18

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Αγνόγλου 2, Χάρος 19 (2), Κατσαρός 4, Σταυρόπουλος 25, Παταριάς, Παπαβασιλείου 3 (1), Γεωργιόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 5, Στρατόπουλος, Τσιβερδής 5

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των West Bombers και η επίθεση “φωτιά”!