17/02/2024
The Roots 11 11 17 21 - 60 -
Κούροι Κέας 8 13 16 11 - 48 -

"Φουλάρουν" για playoffs οι Roots!

Ο Βαγγέλης Σπηλιόπουλος ήταν η πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά για τους Κούρους Κέας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Λαγωνικάκο από την άλλη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα σουτ που του έδωσαν οι αντίπαλοι, σκόραρε 7 γρήγορους πόντους και οδήγησε τους Roots στο 11-8 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Φιλιππής πήρε 2 προσπάθειες και τις έκανε και τις 2 καλάθι, με τους "μαύρους" να προσπαθούν να ξεφύγουν αλλά να αδυνατούν, καθώς οι Ρουσουνέλος και Βουτυράς το... ένιωθαν επιθετικά και μείωσαν στο 22-21 πρώτου ημιχρόνου.

Οι Κούροι το πίστεψαν! Ο "Ρούσου" έβαλε την ποιότητά, ο Μπεθάνης και ο Σπηλιόπουλος σκορ και δημιουργία, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν ψυχολογία και να πιστεύουν πως είναι κοντά στην πρώτη τους φετινή νίκη, αν και ο Κατσουράνης τους τα... χάλασε προς το τέλος, με την περίοδο να κλείνει στο 39-37 για Roots! Αυτό το προβάδισμα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τους Roots να πατάνε... γκάζι και να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 60-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καραδήμας με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αιμίλιος Πούλαϊ με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/48 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 7/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/36 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 14/19 βολές, 31 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη.