19/02/2024
Milwaukee Sucks 21 19 21 8 - 69 -
War Gamers 20 25 19 17 - 81 -

Αν και δύσκολα, οι War "φουλάρουν" για playoff!

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 69-81 ήρθε η νίκη για τους War Gamers, με την παρέα του Σπύρου Σκλαβενίτη να δυσκολεύεται απέναντι στους σκληροτράχηλους Milwaukee Sucks!

Οι Ρίπης και Σταυρόπουλος πήραν προσπάθειες κοντά στο καλάθι, καθώς είχαν πλεονέκτημα επιθετικά και το εκμεταλλεύτηκαν, με τους War όμως στο άλλο μισό να είναι σε κακό φεγγάρι, οι Sucks έβαλαν τα σουτ με Μαυροειδή, Σπανόπουλο και Διαμάντη και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 21-20 μπροστά. Πραγματικά... απίστευτος Διαμάντης, με απανωτά τρίποντα να πληγώνουν τους "Πολεμιστές", αλλά όχι τόσο ώστε το σύνολο του Οικονόμου να καταφέρει να μείνει μπροστά, με Μακρινό και Διαμαντή να είναι άψογοι για το 40-45 πρώτου ημιχρόνου!

Οι φιλοξενούμενοι άκουσαν καλά τον Σκλαβενίτη και έσφιξαν την άμυνά τους, με τον Διαμαντή να είναι φανταστικός σε δημιουργία! Οι Sucks δεν παράτησαν καμία φάση και βρήκαν λύσεις από Κάζα και Μαυροειδή, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 61-64 για τους War Gamers! Αυτή η... ντερμπάρα δεν είχε ανατροπή στο τέλος για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους War Gamers να κλείνουν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 69-81.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Καραγιάννης με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Κάζας με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/48 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 5/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/46 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 13 λάθη.

Milwaukee Sucks (Διαμάντης): Διαμάντης 12, Κάζας 22, Μαυροειδής 8, Οικονόμου 13, Σπανόπουλος 14.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Βασιλόπουλος 4, Διαμαντής 8, Καραγιάννης 25, Λαζαράκος 6, Μέμεζας, Μακρινός 10, Μακρυγιάννης, Μπερδεμπές 14, Ρίπης 4, Σταυρόπουλος 10.

Τί μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των Sucks!