24/05/2022
Sicarios BC 22 22 19 25 - 88 -
Themis BC 24 10 23 23 - 80 -

Φοβερή εμφάνιση από τους Sicarios!

Φανταστικοί για ακόμα μια φορά οι Sicarios οι οποίο κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους μαχητικούς Themis με το τελικό σκορ να είναι 88-80.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά δραστήριες καθώς χάρης στα πολλά εύστοχα σουτ και από τις δύο πλευρές το σκορ ανέβηκε αρκετά , έτσι οι Themis χάρης στο πολύ ωραίο ομαδικό παιχνίδι με τις συνεχόμενες πάσες βρέθηκαν αρκετές φορές μόνοι τους με το καλάθι και έτσι ο Βαλεργάκης αλλά και ο Ανδρέου μετά από Pick and Roll θα σκοράρουν και θα μπορέσουν να πάρουν και μια μικρή διαφορά. Από την άλλη πλευρά οι Sicarios θα ευστοχήσουν και αυτοί σε πάρα πολλά σουτ χάρης στις ενέργειες των Βρεττά και Παπαθανασίου και έτσι θα κρατηθούν αρκετά κοντά στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως θα αποδειχθεί και το μοιραίο καθώς οι Themis θα χάσουν την επαφή τους με το καλάθι , κάτι που θα εκμεταλλευτούν πλήρως οι Sicarios όπου με αρκετά καλάθια στο αιφνιδιασμό όχι μόνο θα καλύψουν την διαφορά αλλά θα πάρουν και κεφάλι στο σκορ με 10 πόντους.

Οι Themis όμως δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα σχεδόν άψογο δεκάλεπτο θα μπορέσει να μειώσει την διαφορά στους 5 πόντους καθώς τα πολύ ωραία pick and roll που έστησαν καθώς και τα αρκετά κλεψίματα τα οποία οδήγησαν σε εύκολα καλάθια στο αιφνιδιασμό έδωσαν τον πρώτο λόγο στην ομάδα τους. Οι Sicarios όμως δεν θα παρατήσουν το παιχνίδι και με ωραίες ατομικές ενέργειες του Βρεττά καθώς και ένα φοβερό κάρφωμα στο τέλος του δεκαλέπτου θα κρατήσει την διαφορά υπέρ της ομάδας του. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν να τελειώσουν το παιχνίδι και έτσι ο Συμεωνίδης με καλάθια στον αιφνιδιασμό , ο Πανταζής ο οποίος κυριαρχούσε στην ρακέτα με αρκετά καλάθια αλλά και ο Λεφάκης ο οποίος βοήθησε αρκετά με τα ριμπάουντ αλλά και το δεύτερο εξαιρετικό κάρφωμα του Βρεττά θα δώσουν την νίκη στους Sicarios με τελικό σκορ 88-80.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Βρεττάς ο οποίος άγγιξε το triple double με 26 πόντους , 8 ασίστς και 9 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Themis άξιος αναφοράς είναι ο Μανώλης Βαλεργάκης ο οποίος και αυτός άγγιξε το triple double με 24 πόντους , 8 ασίστς και 7 ριμπάουντ.

Sicarios: Βρεττάς 26 (2) , Λεφάκης 18 (3) , Παπαθανασίου 27 (4) , Καγκούρας 2 , Πανταζής 10 , Συμεωνίδης 5 (1)

Honeymood Themis: Βαλεργάκης 24 (4) , Νικολούσης , Ζαχαριάδης 11 (1) , Ανδρέου 15 (1) , Σαρρής 16 (4) , Τικπασάνογλου 14 (2)