16/09/2019
Το Τρίτο Φύλο 14 11 20 17 - 62 -
Basket Case 16 18 14 15 - 63 -

Φοβερό φινάλε και νίκη για την Case!

Η πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Basketaki Cup είχε εντυπωσιακή εξέλιξη, με την Basket Case να μπαίνει ανανεωμένη στη σεζόν και να παίρνει «με την ψυχή στο στόμα» τη νίκη στο φινάλε από το Τρίτο Φύλο, που γύρισε από το -12, πέρασε μπροστά ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά αστόχησε στα κρίσιμα σουτ στο τέλος και κρατάει την καλή αντίδραση και την προσθήκη του Καβαλιεράτου που φαίνεται πως θα βοηθήσει πολύ.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα δούμε αμφίρροπο ματς, με τις δύο ομάδες να τρέχουν πολύ και να σκοράρουν εναλλάξ, έχοντας από τη μία τους Καστρίνιο, Κώνστα, Καβαλιεράτο να ξεχωρίζουν για τους «φούξια» και τους Πέτρο Δεσύπρη (νέα μεταγραφή, από την Elapuse!), Ταγκούλη, Κολιάκο να απαντούν για τους «μπλε», οι οποίοι πήραν προβάδισμα με 14-16 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Case ήταν πιο εύστοχη από την περιφέρεια και ο Πέτρος Δεσύπρης, μαζί με τον αδερφό του Γιώργο και τον Κολιάκο έδωσαν κι άλλο «αέρα» στους φιλοξενούμενους μέχρι το ημίχρονο (25-34), αφού οι «ανωμαλαίοι» φάνηκαν λίγο αγχωμένοι στην επίθεση και οι Δεληγιάννης, Σεβαστόπουλος, Τσανικίδης δεν πέτυχαν όσους πόντους θα ήθελαν.

Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και έφτασαν την απόσταση στους 12 πόντους με τις πρωτοβουλίες των Ταγκούλη, Πέτρου Δεσύπρη, αλλά το ίδιο έκανε άμεσα και το Τρίτο Φύλο, που απάντησε με Δεληγιάννη, Καβαλιεράτο, Καστρίνιο, Κώνστα και πλησίασε στους τρεις πόντους με τη λήξη του 30ου λεπτού (45-48).

Το ανέβασμα αυτό έφερε τους «φούξια» σε καλύτερη κατάσταση και με υπομονή κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, μένοντας μπροστά μέχρι και ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως η Case ήταν παθιασμένη και οι Ταγκούλης, Πέτρος Δεσύπρης, Ζερβός έκαναν την ανατροπή και κράτησαν το 62-63, βλέποντας τους γηπεδούχους να αστοχούν σε δύο προσπάθειες στην εκπνοή.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Δεσύπρης με 24 πόντους (3/5 3π), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ από τους «ανωμαλαίους» ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καβαλιεράτος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «φούξια» είχαν 18/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 11/24 βολές, 41 ριμπάουντ (14-27), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 15/31 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 12/17 βολές, 38 ριμπάουντ (7-31), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Καβαλιεράτος 22 (1), Κώνστας 15 (1), Καστρίνιος 11 (1), Τσανικίδης 8 (1), Δεληγιάννης 3 (1), Σεβαστόπουλος 2 (10 reb), Παντελής 1

Basket Case (Χέλμης): Π. Δεσύπρης 24 (3), Ταγκούλης 22, Κολιάκος 9 (3), Γ. Δεσύπρης 4 (1), Ζερβός 4, Καλοκαιρινός, Χέλμης, Σαρακηνός, Ψαρράκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η επιστροφή του Τρίτου Φύλου από το -12, αλλά και συνολικά το παιχνίδι, που είχε καλό ρυθμό, ταχύτητα και εντυπωσιακό τελείωμα.