23/02/2020
Μπυροβολικό 13 10 19 19 - 61 -
Capital Con-Trolls 11 15 6 4 - 36 -

Φοβερό και τρομερό το Μπυροβολικό!

Το βραδάκι της Παρασκευής 21, Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, το Μπυροβολικό κάνοντας εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 38 – 10, επικράτησε των πρωτοπόρων Capital con Trolls με το ευρύ 61 – 36.

Οι Capital ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Λυκογιάννη, 4 του Μαρζάβα και δίποντο του Καλπούζου, το Μπυροβολικό όμως συνήλθε γρήγορα και με δύο τρίποντα του Β.Δαμόπουλου, 4 πόντους του Ζερβόπουλου και βοήθειες από Χουλιαρόπουλο και Χουρσόγλου πέρασε μπροστά με 13 – 11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Χουλιαρόπουλου και τρίποντο του Δαμόπουλου για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 4 πόντους του Λυκογιάννη και δίποντο του Καλπούζου μείωσαν 18-17. Στην συνέχεια το Μπυροβολικό έβρισκε λύσεις με δίποντο του Ευαγγελίδη και 3 πόντους του Ζερβόπουλου, ενώ οι Capital με Ξανθάκη, Κατσάτσο,Μαρζάβα και Αθανάσαινα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Καλπούζο και Αθανάσαινα να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους, αλλά το Μπυροβολικό παίζοντας τρομερή άμυνα και με έναν φανταστικό Χουλιαρόπουλο(10) να το οδηγεί ,παίρνοντας βοήθειες και από Ζερβόπουλο(4), Χουρσόγλου , προηγήθηκε με 42 – 32.

Εκπληκτικό ξεκίνημα έκανε και στο τελευταίο δεκάλεπτο το Μπυροβολικό. Με τον Χουλιαρόπουλο(6) να συνεχίζει να πυροβολεί το αντίπαλο καλάθι και βοήθειες από Ζερβόπουλο, Λεωνάκη και Χουρσόγλου(5) , έτρεξε σερί 17 – 0 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 27(59 – 32.).Οι Capital δεν είχαν αντίδραση σκοράροντας μόνο 4 πόντους με τον Λυκογιάννη και ο Γ.Δαμόπουλος με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 61 – 36.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Χουλιαρόπουλος με double-double 21 πόντους, 21 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Λυκογιάννης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά το Μπυροβολικό είχε 19 – 41 δίποντα, 5 – 25 τρίποντα, 8 – 13 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Capital είχαν 15 – 40 δίποντα, 1 – 22 τρίποντα, 3 – 14 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Μπυροβολικό(Γαβριήλογλου): Β. Δαμόπουλος 6, Διονυσόπουλος (3κλ.), Ζερβόπουλος 16 (3κλ.), Χουρσόγλου 9, Γ. Δαμόπουλος 5, Ευαγγελίδης 2, Χουλιαρόπουλος 21 (21ρ.), Λεωνάκης 2.

Capital Con-Trolls ( Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας 9, Καλπούζος 6, Παπαχριστόπουλος, Μπομπόκης, Αθανάσαινας 14(8ρ.), Ξανθάκης 2 (7ρ.), Λυκογιάννης 13 (7ρ.), Κατσάτσος 2, Φουρτάκας.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο του Μπυροβολικού!