83
Fast Break 11 3 15 12 - 41 -
D.Y. 24 26 14 19 - 83 -

Φοβεροί και τρομεροί DY!

Παίζοντας μπάσκετ υψηλού επιπέδου καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι DY έκαναν δύο τις νίκες τους στην Master League, αφού επικράτησαν των Fast Break με 41-83.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι «Δημόσιοι Υπάλληλοι», αφού με πρωταγωνιστές τους Κερασίδη και Καλαμπόκη «έχτισαν» διψήφια διαφορά (11-24). Οι Fast Break παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο, με τους Τσικλιτά και Μπουλαξή να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως στη συνέχεια έχασαν την επαφή με το σκορ.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στην δεύτερη περίοδο οι DY, όντας εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Έτσι, με πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 3-26 και εκτόξευσαν στο τέλος του ημιχρόνου την διαφορά στο +36 (14-50). Οι γηπεδούχοι πλήρως επηρεασμένοι από τον ρυθμό του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων.

Στην επανάληψη οι Fast Break βελτίωσαν κατά πολύ την παραγωγικότητά τους, σημειώνοντας 15 πόντους κυρίως με τους Νιωτάκη και Μπουλαξή, ωστόσο το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Οι DY με τους Δημητράκη, Ρεντζελέρη και Μεθενίτη σημείωσαν ακόμη 14 πόντους και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 29-62 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Ο Κερασίδης ανέβαζε κατακόρυφα την απόδοσή του, τραβώντας το… κουπί στην επίθεση για την ομάδα του, ενώ οι Μαλάκης και Διακάκης έβαλαν την… υπογραφή τους στην άνετη επικράτηση των DY. Οι Fast Break παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, πήραν σκορ από τον Τσικλιτά και τον Νιωτάκη σ’ ένα παιχνίδι που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα. Τελικό σκορ στο Seven, 41-83.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κερασίδης με 19 πόντους (2/2 δίποντα, 5/12 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τσικλιτάς με 12 πόντους (5/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/54 δίποντα (27,8%), 2/21 τρίποντα (9,5%) και 5/10 βολές (50%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/40 δίποντα (55%), 9/30 τρίποντα (30%) και 12/16 βολές (75%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Fast Break (Μπουλαξής): Καραματσούκης 5, Γεωργαντάς, Νιωτάκης 13 (1), Μπουλαξής 7 (1), Τσικλιτάς 12, Σμυρνής 4, Μακρής.

DY (Τσούκας): Διακάκης 5 (1), Κεραδίσης 19 (5), Μεθενίτης 6 (1), Δημητράκης 7, Αγαδάκος 3 (15 ριμπ.), Καλαμπόκης 15, Μαλάκης 2, Τσούκας 6 (2), Νικολάου 4, Ρεντζελέρης 16

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των DY και το… εκρηκτικό τους πρώτο ημίχρονο.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Fast Break δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.