23/07/2020
New World Fix 16 27 15 18 - 76 -
Brazzers 13 18 19 31 - 81 -

Φοβεροί οι Brazzers, αλλά ο ουρανός έγινε πιο Γαλανός!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Enersize έγινε ένα καταπληκτικό ματς ίσως από τα καλύτερα της σεζόν. Οι Brazzers έφτασαν κοντά σε μία επική πρόκριση, αλλά οι New World Fix του Αλέξανδρου Γαλανού με μεγάλα σουτ στο τέλος πέρασε στο Final Four της Κυριακής και εξασφάλισε την άνοδο της στα σαλόνια της Elite!

Φοβερός ήταν ο ρυθμός από το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου με τους Φιξ να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με πρωταγωνιστές Τσουράπη και Ζωιτό που πέτυχαν από 4 πόντους , να προηγούνται με 16 – 13 των Brazzers που είχαν για πρώτο βιολί τον Κούρογλου με 6.

Στα πρώτα 5 λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Γαλανού πάτησε το γκάζι και με τον Ζωιτό να πετυχαίνει 9 πόντους ξέφυγαν 29-17. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν με 10 πόντους του Δαρδαμάνη και 4 του Κούρογλου, όμως οι Fix με τον Ζωιτό να βάζει ακόμα τρία τρίποντα και βοήθειες από Ντρε και Diallo πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Brazzers με 8 πόντους του Κούρογλου και 4 του Δαρδαμάνη μείωσαν το σκορ, ενώ για τους γηπεδούχους Ντρες με 6 και Diallo με 4 διατηρούσαν το προβάδισμα με 58 – 50.

Και περνάμε τώρα στο τέταρτο εκπληκτικό και τελευταίο δεκάλεπτο.Οι Brazzers έβγαλαν τρομερή ενέργεια στα πρώτα εφτά λεπτά.Δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Σιάποντη και Ζωιτό ενώ στην επίθεση έβγαζαν φωτιές!!Κατέρης και Βαρθολομαίος ήταν οι μπροστάρηδες με 10 πόντους ο καθένας , γυρνώντας τούμπα το ματς και φέρνοντας την ομάδα τους με σκορ πρόκρισης (64 – 77.)! Ο Σιάποντης με τρίποντο έδωσε ψυχολογία στους Fix , αλλά το δίποντο του Κούρογλου έκανε το 67-79. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η καρδιά των γηπεδούχων. Μπαρμπερίδης με τρίποντο και Ντρες με 5 αναπάντητους πόντους έκαναν το 75 – 79 στέλνοντας ουσιαστικά τους Fix στην Elite!Δύο βολές του Δαρδαμάνη από την μία και μία του Ζωιτού από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 76 – 81.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ορέστης Κούρογλου με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Ζωιτός με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Fix είχαν 16 – 35 δίποντα, 10 – 19 τρίποντα, 8 – 13 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Brazzers είχαν 22 – 50 δίποντα, 10 – 27 τρίποντα, 7– 12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

New World Fix(Γαλανός):Ντρες 16(3ρ.), Diallo 9(13ρ.), Τσεκουρλούκης 1, Πισσάνος , Ζωιτός 25(3ρ.), Σιάποντης 9(3ρ.), Μπαρμπερίδης 8, Τσουράπης 8(7ρ.).

Brazzers(Κατέρης): Αμπάζογλου 3, Κατέρης 13, Δαρδαμάνης 19, Ν. Βαρθολομαίος, Μ. Βαρθολομαίος 19 (4ασ,4κλ.), Κοντογεώργος, Κούρογλου 24 (15ρ.), Μακρυωνίτης( 7 ρ.), Ζαφειράκης 3.

Τι μας άρεσε: Και τι δεν μας άρεσε…Φανταστικό ματς με όποια από τις δύο ομάδες και να πέρναγε θα ήταν πανάξια!