27/01/2024
Run & Gun B.C 18 13 20 22 - 73 -
Μία + Μία 8 15 14 13 - 50 -

Φόβος και τρόμος οι Run and Gun!

Οι Run and Gun ματς με το ματς δείχνουν τη δυναμική τους και αυτό έκαναν και τη 19η αγωνιστική της Development League κόντρα στη Μία+Μία. Έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με 73-50 και πανηγύρισαν τη 10η συνεχόμενη νίκη τους και 15η συνολικά (15-2). Η Μία+Μία για 4ο σερί ματς δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο και έπεσε έτσι στο 5-12.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μποτώνη να παίρνει τις πρώτες του προσπάθειες και τους γηπεδούχους να προηγούνται 6-3. Ο Νούκε μπήκε και αυτός στην εξίσωση και οι Run and Gun πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο με το σκορ στο 18-6. Ο Μαυράκης με καλάθι πήγε το ματς στους 10, με το 18-8 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και πίσω από τα 6,75 και ξέφυγαν στο 26-11. Ο Γερόλυμος έδωσε λύσεις στη Μία+Μία, ενώ και ο Κολυπέρας πήρε πάνω του φάσεις με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 28-21. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με 8 πόντους να τις χωρίζουν και το φωτεινό πίνακα να γράφει 31-23.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 31-25, αλλά έκτοτε οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 για να ξεφύγουν πάλι και να πάνε στο 39-25. Οι Run and Gun είχαν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και μάλιστα παίκτες που έρχονταν από τον πάγκο έβαζαν το «λιθαράκι» τους ώστε το τέλος της τρίτης περιόδου να βρει την ομάδα τους στο 51-37.

Το +20 δεν άργησε να έρθει στο τέταρτο δεκάλεπτο, μιας και ο Κουρτέσης με δική του προσπάθεια έκανε το 57-37. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και δεν άφηναν περιθώρια στους αντιπάλους τους ούτε για να μειώσουν την απόσταση. Έτσι πέρασαν τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά και φτάσαμε στο τελικό 73-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουρτέσης με 8 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ. Από τη Μία+Μία ξεχώρισε ο Ιωάννης Μαυράκης με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Οι Run and Gun μέτρησαν 28/58 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/26 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 16 κλεψίματα, 6 λάθη και 4 μπλοκ. Η Μία+Μία είχε 11/37 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 16/25 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, όπως και 3 κλέψιματα, 20 λάθη και 6 μπλοκ.

Run and Gun (Θεοχαρίδης): Αρχοντόπουλος, Βελετζέλος 3, Βέργης 9, Γεωργακίου, Δημητρόπουλος 4(2ρ.), Καλλιάρας 5(5ρ.), Κουρτέσης 8(11ρ.), Μποτώνης 25(8ρ.), Νούκε 8(4ρ.), Ντούφας 3(4ρ.), Παντελάκης, Τρίμμης 8(4ρ.)

Μία+Μία (Κολυπέρας): Γερόλυμος 15(11ρ.), Δάσκαλος 2(1ρ.), Κολυπέρας 13(3ρ.), Κουτρούμπας, Λαγός, Μαυράκης 13(14ρ.), Μπάτσιος 5(4ρ.), Σπανίδης 2(2ρ.), Τζοτζόκος, Φιλιππίδης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχική εμφάνιση των Run and Gun για ακόμα ένα ματς.