14/02/2024
Friends 14 23 14 21 - 72 -
Campeon Εθνικός Star 11 14 11 10 - 46 -

Μόνο friendly δεν ήταν οι Friends!

Παράσταση για έναν ρόλο,όπως αποδείχθηκε, ήταν το παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Winter Development 2 League στο Basketaki Arena,εκεί όπου οι Friends επικράτησαν με 72-46 του Campeon Εθνικού Star.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους χωρίς όμως κάποια να καταφέρει να πάρει σαφές προβάδισμα στο σκορ.Οι Friends είχαν σε εξαιρετική κατάσταση στο ξεκίνημα τον Χρυσοσπάθη που με 8 πόντους στο δεκάλεπτο ήταν ο βασικός λόγος που οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο +3(14-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και σταδιακά ανέβαζαν την υπέρ τους διαφορά.Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Σέργη κυρίως όμως οι Friends έβαλαν στην εξίσωση μαζί με τον Χρυσοσπάθη και τον Μιχάλη Τοκατλίδη με 10 πόντους και πήγαν στην ανάπαυλα στο +12(37-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα καθώς οι Friends φαίνονταν να ελέγχουν το παιχνίδι παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ.Από την άλλη,ο Λάγιος με τον Αργεντίνη φαίνονταν να πάλευαν μόνοι τους για τον Εθνικό,που μπήκε στην τέταρτη περίοδο στο -15(51-36).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Friends δεν έδειχναν διάθεση να αφήσουν το πόδι από το γκάζι και με τους Κούκιο και Σακελλαρίδη να συμπληρώνουν το «κουαρτέτο» για τους γηπεδούχους,η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20.Όπως είναι φυσιολογικό,ο Εθνικός δεν ήταν πια στην διεκδίκηση της νίκης με αποτέλεσμα να ρθει αυτή η βαριά ήττα με το 72-46 να είναι το τελικό σκορ.

Οι Friends τελείωσαν το παιχνίδι με 25/54 δίποντα,4/12 τρίποντα,10/13 βολές,40 ριμπάουντ,9 ασιστ,,8 κλεψίματα και 14 λάθη.Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση  με 13/46 δίποντα,5/22 τρίποντα,5/11 βολές,36 ριμπάουντ,9 ασιστ,11 κλεψίματα και 11 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σακελλαρίδης με 17 πόντους,20 ριμπάουντ,4 ασιστ και 2 λάθη.Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν  ο Λάγιος με 17 πόντους,4 ριμπάουντ και 2 ασιστ.

Friends: Γεωργιάδης,Διαμαντής Α.3,Διαμαντής Δ.Κούκιος 15,Σακελλαρίδης 17,Τοκατλίδης 16,Χρυσοσπαθης 16

Campeon Εθνικός Star: Αργεντίνης 6,Λάγιος 17,Λάππας 3,Σέργης 8,Σιαπάνης 4,Τόλιας 6,Φλάσκος 2

Τι μας άρεσε: Ο-αν μη τι άλλο- dominant τρόπος παιχνιδιού των Friends και στα 40 λεπτά.