28/01/2024
Friends 19 16 16 15 - 66 -
Boom Shakalaka 9 7 15 16 - 47 -

Friends..στα καλύτερα τους!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει ο θυμόσοφος λαός μας και κάτι αντίστοιχο φάνηκε να ισχύει στο συγκεκριμένα παιχνίδι! Οι παίκτες του Ποντίκη μπήκαν δυνατά στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τους Θεοχάρη-Σακελλαρίδη να αναλαμβάνουν δράση, έκλεισαν περίοδο με το υπέρ τους 19-9! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Φλόκας με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Boom!

Στην ήδη επιταχυμένη  επιθετική εξίσωση μπήκε και ένα νέο πρόσωπο, ως τρίτος σωματοφύλακας, που ακούει στο όνομα Ιάσωνας Γεωργιάδης! Ο παίκτης των Friends που κάλλιστα μπορεί να παίξει  από το 1 μέχρι το 5, πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση(6π-3ρ-1κ) και βοήθησε την ομάδα του μα οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο συν δεκαέξι με σκορ 35-16! Από την άλλη πλευρά οι Σαραντόπουλος και Μπούρμπουλας πέτυχαν από 3 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, κυρίως λόγω της άμυνας τους, αλλά και της κατακόρυφης αύξησης της απόδοσης του Μαρκουλή! Ωστόσο, η διαφορά που είχαν δημιουργήσει οι Friends από το πρώτο ημίχρονο, τους έδωσε την ευκαιρία να κλείσουν την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 51-31!

Το τέταρτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 66-47!

Betsson MVP ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 17 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Μπούρμπουλας είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 23/65 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/28 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 9/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Friends(Ποντίκης): Βλαβιανός 6, Γεωργιάδης 8, Δ.Διαμαντής-Μπαλάσκας, Α.Διαμαντής-Μπαλάσκας, Θεοχάρης 18, Κούκιος 4, Λιάπης, Μεγρέμης, Μπρεδάκης 4, Παπαευθυμίου 4, Σακελλαρίδης 17, Τοκατλίδης 5.

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης, Αλεφαντινός, Κοττέας 5, Κυρίμης, Μαρκουλής 10, Μπούρμπουλας 25, Φλόκας 3, Σαραντόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των νικητών, στις δυο πλευρές του παρκέ!