02/04/2022
Saint Pauli 6 19 18 5 - 49 -
Greek Freaks 19 25 14 13 - 71 -

Φρικιά και τα μυαλά στα κάγκελα!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα στον όγδοο όμιλο της D2-League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Greek Freaks, καθώς με όπλο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κέρδισαν εύκολα τους Saint Pauli με 49-71 και με την ολοκλήρωση της 18ης αγωνιστικής βρίσκονται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Greek Freaks, καθώς με 7 πόντους του Μπαμπάλη, 6 του Γρηγορακάκη και τρίποντα των Σκάγκου – Υφαντόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 6-19. Ο Κουλούρης με ένα τριποντάκι και ο Κόντος με ένα έμμεσο τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Γρηγορακάκη, 7 του Ιωαννίδη και δύο τρίποντα του Σκάγκου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στους 27, 14-41, 3:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Saint Pauli πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 19, 25-44, χάρη σε 6 πόντους του Κόκκινου, δύο τρίποντα του Κουλούρη και 5 πόντους του Πανταζή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καραμπάς έσφιξε την άμυνά της και με 8 πόντους του Κουτσελίνη και τρίποντα των Κουλούρη – Κόντου, μείωσε στους 15, 43-58. Την απόσταση ασφαλείας για το συγκρότημα του Σκλαβενίτη σε εκείνο το σημείο διατήρησαν οι Γρηγορακάκης και Θεοχάρης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-58!

Με την διαφορά στους 15 πόντους, 43-58, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Greek Freaks έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-71, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σκάγκου, Γρηγορακάκη, Προκάκη και Καφετζή. Για τους Saint Pauli στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουλούρης και Πανταζής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 7/27 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 23/51 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Saint Pauli ο Κουλούρης με 15 πόντους, έχοντας 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp των Greek Freaks ο Γρηγορακάκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 9/11 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Saint Pauli (Κόντος): Θεοδωρόπουλος, Πανταζής 10, Κόντος 6 (1), Ματεντζόγλου Χ., Καραμπάς, Ματεντζόγλου Κ. 2, Κόκκινος 8 (1), Δατσέρης, Κουλούρης 15 (5), Κουτσελίνης 8 (2)

Greek Freaks (Σκλαβενίτης): Σκάγκος 15 (3), Προκάκης 3 (1), Σκλαβενίτης, Υφαντόπουλος 7 (1), Σκλαβενίτης, Μπαμπάλης 8 (1), Σύλλας, Ιωαννίδης 7, Καφετζής 4, Γρηγορακάκης 21, Θεοχάρης 6

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Greek Freaks!