07/03/2020
Άρτεμις 18 11 13 17 - 59 -
Bobeeres 23 7 9 18 - 57 -

From HatziBill with Love!!

Όπως μας θύμισε, πριν την έναρξη αυτού του ωραίου ματς, ο HatziBill (aka Βασίλης Χατζηγεωργιάδης) στη δεύτερη σεζόν του στο Basketaki, συστηνόταν ως «HatziLove» και όποτε έβαζε τρίποντο… έστελνε τα γνωστά βέλη του «έρωτα» προς την κάμερα. Την Παρασκευή 6/3/2020 λοιπόν, θυμήθηκε την παλιά του συνήθεια, δηλαδή έβαλε τα τρίποντά του (4/8), αλλά χωρίς να στείλει τα βέλη του. Αυτό που έκανε ήταν να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο τελευταίο δευτερόλεπτο και να χαρίσει… Love στους συμπαίκτες του και την αγαπημένη του κάμερα!

Έτσι, η Άρτεμις επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από δύο συνεχόμενες (και τις πρώτες για φέτος) ήττες και έμεινε ασφαλής στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Development League (14-2), με τους Bobeeres να χάνουν μέσα από τα χέρια τους το προβάδισμα, που… πάσχισαν να ξαναπάρουν ένα λεπτό πριν το τέλος και να μένουν στην τρίτη θέση (με παιχνίδι παραπάνω από τους Koutchers) με 10-6.

Το… στόρυ φαινόταν από νωρίς ότι θα πάει για ντέρμπι, αφού στην πρώτη περίοδο οι αντίπαλοι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και οι Τζώρτζης, Αντωνόπουλος απαντούσαν στα τρίποντα των HatziBill και Μαντέλου (από τρία η κάθε ομάδα), με τους Σιάτρα, Σακελλαράκη και Αρβανιτέλλη να δίνουν το προβάδισμα στους Μπόμπιρες στο δεκάλεπτο (18-23).

Τα ποσοστά έπεσαν στη δεύτερη περίοδο και η καλή άμυνα των «κόκκινων» μείωσε τη διαφορά στον πόντο μέχρι το ημίχρονο (29-30), αφού και οι Βάγιας, Μπαλαούρας, «Νιόνιοβιτς», «Χατζημπίλ» έκαναν τη δουλίτσα που έπρεπε, έχοντας από την άλλη τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις μόνο με τους Σακελλαράκη, Ρίπη, Καββαδία.

Η ανατροπή για τα… μωρά του Βάγια έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Μαστορόπουλος, Βλάχος, Κωνσταντίνου, Μπαλαούρας και Γιώργος Χατζηγεωργιάδης (HatziJunior) έφεραν το σκορ μέχρι και το υπέρ τους +6 (42-36 στο 27’), για να κλείσει τελικά το 30ο λεπτό στο 42-39, από γκολ φάουλ του Αρβανιτέλλη.

Ο Στράτος ήταν ο μόνος που συνέχισε να σκοράρει για τους Bobeeres μέχρι και το 35ο λεπτό (14 συνεχόμενους πόντους, από το 25’) και μαζί με τους Σιάτρα, Τζώρτζη, Σακελλαράκη έκαναν την ανατροπή στο 39’ (53-55), όμως ήρθε αρχικά ένα τρίποντο του Μαντέλου για την Άρτεμη (56-55) και αφού ο Σακελλαράκης έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους (56-57 στα 40’’), έπρεπε ο Hatzibill να στείλει την… αγάπη του στο φινάλε και με το τέταρτο τρίποντό του έκανε το τελικό 59-57!

Παρόλη την αγάπη βέβαια, MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Μπαλαούρας με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Μπόμπιρες ξεχώρισε ο Τάσος Τζώρτζης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «κόκκινοι» είχαν 14/40 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/12 βολές, 39 ριμπάουντ (9-30), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 18/48 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 12/19 βολές, 42 ριμπάουντ (6-36), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Άρτεμις BC (Βάγιας): HatziLove 17, Μπαλαούρας 11, Μαστορόπουλος 10, Μαντέλος 6, Κωνσταντίνου 6, Βάγιας 4, HatziJunior 2, Βλάχος 2, «Νιόνιοβιτς» 1, Γιαννακόπουλος, Κώνστας, Ράπτης

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Αρβανιτέλλης 16, Τζώρτζης 15, Σακελλαράκης 10, Σιάτρας 7, Αντωνόπουλος 5, Καββαδίας 2, Ρίπης 2, Ξουράφης, Κ. Αγγελακόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το «τρελό» τελευταίο δίλεπτο, η ανατροπή της ανατροπής και αυτό το αγόρι με τα μωβ κοτσιδάκια!