07/10/2023
Destroyed Pistons 10 12 17 8 - 47 -
Χάνειball 15 9 16 16 - 56 -

Frontline για φίλημα η Χάνειball!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development, η Χάνειball μετά από ένα άκρως αμφίρροπο παιχνίδι, πραγματοποιήσετε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε των Destroyed Pistons με σκορ 47-56!

Το πρώτο μισό της έναρξης δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν αγωνιστικοί ρυθμό! Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την απόδοσή τους, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, κλείνοντας το δεκάλεπτο με τα υπέρ τους 10-15. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως καλύτερο τους παίχτη τους Γιαννακή(6π), Γιάννη(4π-4ριμπ) και Κωνσταντίνο Χριστόπουλο(4π), ενώ 3 είχε ο Ρεκουνιώτης από την πλευρά των Pistons!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στην ομάδα του Μανώλη Σπανόπουλου, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κράτησε τον αντίπαλο της κάτω από τους 10 πόντους και με τον Ρεκουνιώτη να προσθέτει ακόμη 6 πόντους στο ενεργητικό του, κέρδισε το δεκάλεπτο με το επιμέρους 12-9. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Χάνειball είχε ως πρώτο σκόρερ τον Κότσιφα με 3 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνετε 22-24

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ του Seven με να σκοπό  να δώσουν μία σκληρή μπασκετική μάχη  και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με το τέλος της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού να βρίσκει τους φιλοξενούμενος σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλής και σκορ 39–40! Ο Καραμπάς πραγματοποίησε γεμάτη εμφάνιση κάτω από τα δυο καλάθια με 6π-3ριμπ-1κλ! Στον αντίποδα, ο Σαχινίδης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, πληγώνοντας την αντίπαλη ομάδα με 4 πόντους!

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την άμυνα τους, την υπεροπλία στους ψηλούς, αλλά και τα μεγάλα σουτ στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 47-56!

Betsson MVP ο Γιάννης Χριστόπουλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Κατσαμακλής 3 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 15/42 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 9/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/40 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 12/23 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 2, Θηβαίος 2, Κάππας 3, Καρατσίκος 6, Κατσαμακλής 3, Μητσογιάννης 6, Μπίτζιος 3, Ρεκουνιώτης 10, Σαχινίδης 9, Σπανόπουλος 3.

Χάνειball:(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος): Αρβανίτης, Γεωργίου 2, Γιαννάκης 12, Καραμπάς 8, Κότσιφας 6, Καραμπάς 2, Μπελεφάντης 2, Γιάννης Χριστόπουλος 9, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 15, Δημήτρης Χριστόπουλος 2.