29/10/2021
Reptors 12 12 13 15 - 52 -
Komodo Dragons 20 2 6 13 - 41 -

Φτεροπόδαροι Rapetors!

Οι Dpg έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στα Λιόσια , το βραδυ της Πέμπτης, αλλά στη συνέχεια οι Rapetors εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα στην επίθεση , πήραν τα ηνία του αγώνα και επικράτησαν με 52 – 41.

Πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο έκαναν οι DPG Warriors και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Κλεφτόγιαννη (5), Ζενέλη, Βαζαίο και Gio προηγήθηκαν με 12 – 20. Για τους Rapetors 4 πόντους έβαλε ο Σακελλαρόπουλος.

Το πρώτο καλάθι στην δεύτερη περίοδο έβαλε ο Ζενέλης για τους Πράσινους αλλά η συνέχεια ήταν κατακόκκινη. Οι Rapetors έσφιξαν τρομακτικά την άμυνα τους χωρίς να φάνε ούτε ένα καλάθι. Στην επίθεση , έτρεξαν επιμέρους 12 – 0 με Πατσουράκη και Γόγωνα να βάζουν από 4 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 22.

Στην τρίτη περίοδο οι Rapetors συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα δεχόμενοι μόνο 6 πόντους από Βεργόπουλο, Μαράκη και Κλεφτόγιαννη. Στην επίθεση με τον Γόγωνα να πετυχαίνει 4 πόντους και πέντε ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν με 37 – 28.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , οι DPG έτρεξαν επιμέρους 2 – 9 με Ρόκιζα(5) και Ζενέλη να σκοράρουν μειώνοντας σε 40-37. Οι Rapetors στη συνέχεια , ανέβασαν ταχύτητα και απόδοση , πέτυχαν 12 πόντους εναντίον 4,δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη. Παπαγεωργίου και Γόγωνας έβαλαν από 4 για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν στο τελικό 52 – 41 , με Βεργόπουλο και Ζενέλη να βάζουν από ένα καλάθι.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γεράσιμος Πατσουράκης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Rapetors είχαν 24 / 51 δίποντα, 0 / 7 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Warriors είχαν 3 / 41 δίποντα, 3 / 10 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Toronto Rapetors (Πατσουράκης): Παπαγεωργίου 8, Πατσουράκης 10, Β. Κορρές 9(9ρ.), Γόγωνας 10 (6ρ.), Σακελλαρόπουλος 6, Καίσαρης 1, Κοτζακουλάκης, Π.Κορρές 8.

Dpg Warriors (Βαζαίος): Βεργόπουλος 8(11ρ.), Βεργόπουλος (Gio)5, Κλεφτόγιαννης 7, Ρόκιζας 3, Μαράκης 5, Ζενέλης 8, Βαζαίος 5(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.