20/09/2023
Tripodiakos 18 14 14 18 - 64 -
Pink Paper 9 19 6 22 - 56 -

Φτιαγμένος από ατσάλι ο Tripodiakos!

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι με πλούσιο θέαμα και από τις 2 ομάδες, ο Τripodiakos ήταν αυτός που πανηγύρισε την νίκη με 64-56. Άξιοι αντίπαλοι οι Pink Paper  που πάλεψαν μεχρι το τέλος!

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για τους παίχτες του Τριποδιακού, οι οποίοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο το ύψος και την δύναμή τους και κυριάρχησαν στα ριμπάουντ! Σημαντικός ήταν ο Σαρλής που έβαλε 5 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ από την απέναντι πλευρά ο Κονταρίνης με 4 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους ροζ οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -9 με σκορ 18-9.

Αλλαγή ρόλων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Pink Paper να δείχνουν ότι βρίσκονται στο ΓΣΠ σήμερα και με μπροστάρη τον Μποτσάκο ο οποίος έδειξε τον δρόμο για την ανατροπη, δημιουργώντας εξαιρετικές coast to coast καταστάσεις και σημειώνοντας 8 πόντους. Παρότι μικρό, ο Τριποδιακός κράτησε το προβάδισμα του στο τέλος ημιχρόνου με το σκορ να αναγράφεται στο 32-28.

Καλό ξεκίνημα και πάλι στο δεύτερο ημίχρονο για τους παίχτες του Τριποδιακού οι οποίοι μπήκαν πολύ δυνατά στην άμυνα αυτή φορά, αφήνοντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόνο 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σαρλής με 6 και Καρύκας με 4 πόντους ηταν εκείνοι που βοήθησαν επιθετικά τους σκουρόχρωμους να πάρουν αέρα 12 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους ο Καραΐσκος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους σε αυτό το φτωχό τρίτο δεκάλεπτο.

Από ότι φαίνεται μας φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος οι δύο ομάδες, καθώς ο ρυθμός στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο εκτοξεύθηκε με απίστευτες προσωπικές ενέργειες για highlights και από τις δύο. Τρομερή επιστροφή στο παιχνίδι για τους Pink Paper με Καραΐσκο και Μποτσάκο να σημειώνουν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά από 5 και 9 πόντους αντίστοιχα. Οι ροζ κατάφεραν να προηγηθούν και με 3 πόντους 3 λεπτά πριν την λήξη όμως ο Κοπτσάς Στυλιανός ντύθηκε στεφ κάρι και πυροδότησε δύο βόμβες τριών πόντων βάζοντας ξανά τον Τριποδιακό μπροστά στο ματς. Με ένα τρομερό σερί 8-0 στο τέλος του αγωνα ο Τριποδιακός κατάφερε και πήρε την νίκη με 64-56 σε ένα συναρπαστικό ματς!

BETSSON MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Σαρλής με 20 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μόλις λάθος. Από τους Pink Paper ξεχώρισε ο Μποτσάκος με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 11/15 βολές, 16/37 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 17/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 11 ασιστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη.

Τριποδιακός : Καλδής, Καρύκας 6 (2), Καψής 3 (3), Κοπτσάς Αγγ, Κοπτσάς Στυλ 15 (2), Σαρλής 20 (15ρ.), Μαυράκης 4 (8ρ.), Νίκας 6, Πιτταράς 7 (1), Τσαγκάρης 3 (1).

Pink Paper : Αζαρ 3 (1), Ζησόπουλος, Καμπόσος 3 (1), Καραΐσκος 14 (2), Καρπούζης 2, Κονταρίνης 8, Κοντομίχος 4, Μποτσάκος 15 (1), Ορφανίδης 5 (1),

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο!