20/12/2023
Sun City Spurs 10 20 12 18 - 60 -
Golden Steak Warriors 17 15 11 14 - 57 -

Φτιάχνουν μέταλλο οι Spurs!

Με τη φανέλα των Sun City Spurs να αρχίζει σιγά σιγά να παίρνει... βάρος, η παρέα του Coach Σταυρόπουλου κέρδισε τους Golden "Steak" Warriors με σκορ 60-57 στο ΣΕΦ και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2023!

Όσο η άμυνα των Golden "Steak" Warriors έδινε τα σουτ στους Spurs και εκείνοι δεν τα έβαζαν, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και ο Μιχάλης ο Τσούρτος ήταν απολαυστικός, με το 10-17 να δείχνει και εν πολλοίς την εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα! Ο Μαγγωνάκης δεν ήθελε να αφήσει την κατάσταση να ξεφύγει, έκανε... ματσάρα στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-32 για Warriors!

Τρομερά πράγματα, τρομερός ρυθμός! Ο Μελισσάρης που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε φανεί στο παιχνίδι βγήκε μπροστά, ο Σαλονικίδης έβαλε άλλο ένα τρίποντο και οι Spurs το ισορρόπησαν, με τον Μητρόπουλο από την άλλη να... χορεύει στο ποστ και να κρατά μπροστά τους "Steak" με 42-43, με ένα δεκάλεπτο να μένει, πραγματικά... φωτιά! Εκεί όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.. Η παρέα του Μπαλατσούρα έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε αλλά αυτή του Σταυρόπουλου φάνηκε πιο ψύχραιμη, πιο εύστοχη και πήρε τεράστια νίκη, με τελικό σκορ 60-57!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαγγωνάκης με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χάρης Κατσούλης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/43 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 11/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 14/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 21 λάθη.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Κακλέας, Κουκούλης 6, Κυπριανός 2, Κυριαζίδης 1, Κωστής 4, Μαγγωνάκης 26, Μελισσάρης 5, Πάλλης, Σαλονικίδης 9.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Γιοβάς 9, Κατσούλης 9, Μακρής, Μητρόπουλος 8, Πλακογιαννάκης 10, Σαράντης, Τάλιας 1, Ταχυνάκος 1, Τσούρτος 19.

Τί μας άρεσε: Η άμυνα του Μαγγωνάκη! Το είδαμε και αυτό κύριοι!