10/06/2020
Aguanile 12 12 13 7 - 44 -
Paraliers 17 13 16 15 - 61 -

Φτου φτου… Σκόρδοι”!

Με τους αδερφούς  Σκόρδους να είναι σε πολύ καλή κατάσταση,οι Paraliers έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην μετά-καραντίνα εποχή, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 44-61 απέναντι στην Aguanile, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού,το βράδυ της Τρίτης, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι Paraliers, με τον Α. Σκόρδο να είναι πολύ καλός,να πηγαίνει προς το καλάθι και να τραβάει το σκορ για την ομάδα του,με τους παίκτες της Aguanile να προσπαθούν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, με τον Σιμιτσόπουλο να ανεβάζει ρυθμούς και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-17 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Όμορφο ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αργυριάδη, Περσεμάτη και Καλαφάτη να σκοράρουν για τις δύο ομάδες και την Aguanile να πλησιάζει στο σκορ, μειώνοντας και τελικά ισοφαρίζοντας σε 22-22. Ένα τρίποντο του Περσεμάτη και ένα καλάθι του Α. Σκόρδου έφεραν τη διαφορά στους έξι (24-30), με τις δύο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια.

Με ένα εμφατικό σερί 9-0 η Aguanile γύρισε το παιχνίδι (33-30) με τους Συκαρά και Καλαφάτη να ξεχωρίζουν, με τους παίκτες των Paraliers να απαντούν άμεσα, με τα αδέρφια Σκόρδου να είναι σε καλή μέρα και με τη βοήθεια του κομβικού Στρατάκη ο οποίος ήταν σημείο αναφοράς στο ποστ, πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στους εννιά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-46.

Οι Paraliers εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, ο Β. Σκόρδος συνέχισε να δίνει πάθος και ενέργεια στους φιλοξενούμενους, με τον Συκαρά να προσπαθεί για Aguanile, αλλά να μη μπορεί να αλλάξει τη μοίρα του παιχνιδιού, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-61 και τους Paraliers να συνεχίζουν με νίκη την πορεία τους.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Σκόρδος, έχοντας 18 πόντους, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από πλευράς Aguanile ξεχώρισε ο Κώστας Σιμιτσόπουλος με 8 ποντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά η Aguanile είχε 15/66 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 8/10 βολές, 53 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 κοψίματα. Συνολικά οι Paraliers είχαν 21/50 δίποντα,2/14 τρίποντα, 13/21 βολές, 50 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 14 λάθη.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Χρυσοσπάθης 2, Σιμιτσόπουλος 8 (11 ριμπ), Καλαφάτης 10, Τσιγκουνάκης 6, Τασούλας, Συκαράς 10 (7 ριμπ), Γκέγκιος 4 (10 ριμπ), Αργυριάδης 4.

Paraliers (Σκόρδος): Σκόρδος Β. 9 (10 ριμπ), Περσεμάτης 13 (7 ριμπ), Ηλιόπουλος, Στρατάκης 8, Καμπουράκης 7 (15 ριμπ), Σκόρδος Α. 18, Ψηλομανουσάκης 6.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι μετά από τόσο καιρό απραξίας δεν είχαμε κάποιον τραυματισμό!