16/02/2022
Los Abeles Fakers 19 18 17 15 - 69 -
Retro Pacers 14 23 11 18 - 66 -

Φύλακας Άγγελος!

Το ντέρμπι του έκτου ομίλου της Development 2, πήραν οι Los Abeles Fakers το βράδυ της Τρίτης 15 Φεβρουαρίου, καθώς σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με αμφίρροπο φινάλε και τον Άγγελο Αντωνάκη να είναι σε εκπληκτικό βράδυ, επικράτησαν απέναντι στους Retro Pacers με 69-66!

Οι Fakers ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο και με τον καυτό Άγγελο Αντωνάκη να έχει 11 πόντους και τον Φωτεινό να βάζει δύο τρίποντα, προηγήθηκαν 19 – 14. Την επίθεση των Retro, κρατούσαν οι Καζαφέρης με 5, Μπουρμπόν με 4 και Πανάγος με τρίποντο.

Υπόθεση τεσσάρων κυρίως παικτών , ήταν το επιθετικό κομμάτι του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Πέισερς να είναι ελαφρώς καλύτεροι(18-23) και το σκορ ημιχρόνου ισόπαλο 37 – 37. Πανάγος με 9 και Μπουρμπόν με 8 πόντους αντίστοιχα, ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση των Μαυροκίτρινων, ενώ για τους Los Άμπελες, ο Βογιατζής έπαιρνε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους, με άξιο συμπαραστάτη τον Ουζουνίδη με 5.

Το ματς αγρίεψε αρκετά στην τρίτη περίοδο , με τους τόνους να ανεβαίνουν και τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει. Οι Fakers με τον Αντωνάκη να ανεβάζει ξανά την απόδοση του με 10 σημαντικότατους πόντους και τον Ουζουνίδη να ακολουθεί με 7, πήραν ξανά το προβάδισμα 54 – 48. Για τους φιλοξενούμενους Μπουρμπόν με 5 και Σέμπογλου με 4 πόντους , έδιναν λύσεις στην ομάδα τους.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου , οι Fakers με τον Αντωνάκη ξανά να οπλίζει με 7 πόντους και τους Βογιατζή και Φωτεινό να βάζουν από ένα τρίποντο , έστειλαν την διαφορά στους 11(67 – 56). Οι Pacers δεν παρέδωσαν τα όπλα, έτρεξαν σερί 0 – 10 με τον Καζαφέρη να βγαίνει μπροστά με 6 πόντους, μειώνοντας 67 – 66 , ένα λεπτό πριν από την λήξη του παιχνιδιού. Ο Αντωνάκης ήταν ψύχραιμος με δύο βολές, έγραψε το 69 – 66 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άγγελος Αντωνάκης με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Πανάγος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 8 κλεψίματα.

Οι Fakers είχαν 11 / 40 δίποντα, 13 / 25 τρίποντα, 8/ 15 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη. Οι Retro είχαν 21/57 δίποντα, 5-24 τρίποντα, 9/14 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Los Abeles Fakers(Δαμίας): Αντωνάκης 33(8ρ.), Βογιατζής 15(6ρ.), Μαυρακάκης,Ουζουνίδης 12(10ρ.), Πέγκας(10ρ.), Φωτεινός 9(9ρ,6ας.).

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 4, Καζαφέρης 13, Λιγνός 6(8ρ.), Μπουρμπόν 19(9ρ.), Πανάγος 16(10ρ,8 κλ.), Σέμπογλου 6, Τσιλιμπάρης 2.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και το πάθος των δύο ομάδων σε όλη την διάρκεια του αγώνα.