19/11/2022
Sugar Mountains 9 9 8 11 - 37 -
Miami Heets 24 14 10 26 - 74 -

Φορτσάρουν οι Miami Heets!

Οι Sugar Mountains υποδέχθηκαν τους Miami Heets για την τέταρτη αγωνιστική της Evolution League. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό 37-74

Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Στη συνέχεια οι Miami Heets με τον Δρίτσα  να ξεχωρίζει έχοντας 12 πόντους, βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 9-24.

Στην δεύτερη περίοδο οι Miami Heets συνέχισαν να διατηρούν σταθερή απόδοση, διατηρώντας παράλληλα και το προβάδισμα .Οι Sugar Mountains προσπαθούσαν ακόμα να βρουν τα πατήματά τους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 18-42!

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και  οι Miami Heets έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά στο+22 με σκορ 26-48 . Οι Sugar Mountains είχαν τον Ψαλίδα να παλεύει ασταμάτητα, χωρίς να καταφέρνουν να ρίξουν την διψήφια διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο δεν είχαμε αλλαγή σκηνικού και οι Miami Heets πήραν την νίκη με 37-74. Οι Sugar Mountains πληγώθηκαν κυρίως από την άμυνά τους και  υπέκυψαν απέναντι στους αντιπάλους τους!

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαρινάκης  με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Ψαλίδας  με 12 πόντους και 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Sugar Mountains είχαν 8/29 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 3/4 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ , 8 ασίστ και  έκλεψαν 16 φορές την μπάλα.

Οι Miami Heets είχαν 23/47 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 10/15 βολές , κατέβασαν 53 ριμπάουντ , 17 ασίστ και έκλεψαν 14 φορές την μπάλα.

Sugar Mountains(Μούχτης): Κολοβός 1, Κούτρας , Μολωνης , Μούχτης, Μπάρλας 4, Μπενέκος 10(1), Πεππές 5 (1), Σταυροπουλος , Ψαλλίδας 17(2).

Miami Heets: Γιαννιρης 7(1), Δρίτσας 17 (2), Ζαβιτσανος 7 (1) , Ισμαήλος 2 , Ιωαννίδης , Κουρκουλος 12 , Μαρινακης 12 , Πιτούλης 8 , Ταγματαρχης 9 .

Τι μας άρεσε: Το καθαρό παιχνίδι από τις δύο ομάδες!