24/06/2022
Brazzerzz Beachterzz 8 20 6 26 - 60 -
Flying Circus 14 11 8 9 - 42 -

«Φωτιά» από την περιφέρεια οι Brazzerzz Beachterzz!

Την τέταρτη νίκη τους στον 4ο όμιλο της Development League πήραν οι Brazzerzz Beachterzz που επικράτησαν στα Άνω Λιόσια με 60-42 των Flying Circus.

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, πράγμα που αποτυπώνεται και στο χαμηλό 14-8 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Circus που είδαν τους Μαρίνη και Βαζαίο να βάζουν από 4 πόντους. Για τους γηπεδούχους, από 2 πόντους έβαλαν οι Χαμηλός, Δημητριάδης, Βγενόπουλος και Κωνστάντης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz αντέδρασαν και με τον Χαμηλό να ευστοχεί διαρκώς έξω από τα 6,75 κατάφεραν να προηγηθούν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 28-25. Για τους «λευκούς» 4 πόντους σημείωσε ο Αλεξάκης και 3 ο Μαρίνης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… καρμπόν με το πρώτο. Χαμηλό σκορ, δυστοκία και νευρικότητα. Οι Circus κέρδισαν την περίοδο με 8-6 και μείωσαν στον πόντο, 34-33 με τον Πιπιλή να βάζει 5 πόντους. Για την ομάδα του από 2 πόντους έβαλαν οι Χαμηλός, Δημητριάδης και Βγενόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας, να την κρατήσει και να πάρει τελικά τη νίκη με και να αυξήσει τις πιθανότητες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Summer.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Χαμήλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Βαζαίος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/71 εντός πεδιάς, 9/32 τρίποντα και 3/7 βολές. Πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Flying Circus είχαν 17/61 εντός πεδιάς, 5/28 τρίποντα και 3/7 βολές. Πήραν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Χαμηλός 23, Βγενόπουλος Π 6, Δριβάκος 3, Χαΐτος 5, Δημητριάδης 10, Βγενόπουλος Α 5, Ευσταθόπουλος 3, Κωνστάντης 5.

Flying Circus (Πιπιλής): Γκέκας 6, Αλεξάκης 4, Μαρίνης 7, Βαζαίος 10, Κάκιας 10, Πιπιλής 5.

Τι μας άρεσε:    Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!