21/12/2023
Komodo Dragons 22 18 9 12 - 61 -
Draft Fathers 11 20 8 18 - 57 -

Έπαιξαν με την φωτιά αλλά δεν κάηκαν οι Komodo Dragons!

Το βράδυ της Πέμπτης 21 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, για τον πρώτο όμιλο της Evolution , οι Komodo Dragons είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια αλλά έπαιξαν με την φωτιά, καθώς οι Draft Fathers με φοβερή αντεπίθεση πλησίασαν στον πόντο και εντέλει ψύχραιμοι στο τελευταίο λεπτό από την γραμμή της φιλανθρωπίας, πήραν την νίκη με 61-57.

Οι Komodo όπως συνηθίζουν στα παιχνίδια τους μπήκαν δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν πολύ εύκολα και με την τριάδα Ελ Νταούντ(6), Κλεφτόγιαννη(7) και Βεργόπουλο(4) να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν με double score(22-11).Στην αντίπερα όχθη οι Fathers, δεν έβρισκαν τρόπο να κόψουν τον ρυθμό της αντίπαλης ομάδας και είχαν πρώτο σκόρερ τον Λαρεντζάκη με 5 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Fathers να είναι ελαφρώς καλύτεροι, πλησιάζοντας σε 40 – 31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Βλαχοθανάσης(7), Λαρεντζάκης(6) και Σκληράκης(4) συνέθεσαν την ποιο παραγωγική τριάδα των φιλοξενούμενων, ενώ για τους προπορευόμενους, ο Ελ Νταούντ με 6 πόντους συνέχισε το βιολί του και ο Δεληγιάννης με 5 ακολούθησε για το + 9 των Δράκων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση, σκόραραν με το σταγονόμετρο, με τους Δράκους να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα με 5 πόντους του Γαϊτανάκη για το 47 – 31 και τους Fathers να επιστρέφουν στη συνέχεια με τρίποντα από Σκληράκη – Λαρεντζάκη και δίποντο του Καρύδα για το 49 – 39.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, έδειχνε πως οι Dragons με 5 πόντους του Δεληγιάννη καθάρισαν μια ώρα αρχύτερα το παιχνίδι(58-43). Ο Λαρεντζάκης και η παρέα του όμως είχαν άλλη άποψη καθώς με τον ποιοτικό γκαρντ των φιλοξενούμενων να παίρνει από το χεράκι την ομάδα του με 13 ολόκληρους πόντους και τους Καρύδα - Σκληράκη να βάζουν την πινελιά τους, μείωσαν 58-57! Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και οι πράσινοι με βολές από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με Δεληγιάννη(2) και Βαζαίο, έφτασαν στην νίκη με 61-57.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, μία ασίστ και δύο κλεψίματα.

Οι Dragons είχαν 18 / 33 δίποντα, 6 / 37 τρίποντα, 7 / 10 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Fathers είχαν 12 / 37 δίποντα, 9 / 32 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Komodo Dragons(Βεργόπουλος): Βαζαίος 3 10, Βεργόπουλος 6(11ρ.), Γαϊτανάκης 7, Δεληγιάννης 17, Ελ Νταούντ 16, Κλεφτογιάννης 10, Ρέππας 2.

Draft Fathers(Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 8(16ρ.), Καρύδας 10(11ρ.), Κουρεμένος 2, Λαρεντζάκης 27, Ράπτης, Σκληράκης 10(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο.