22/10/2021
Chicken Nuggets 14 6 16 12 - 48 -
Shadows 18 29 16 19 - 82 -

Φωτιά οι Shadows!

Με το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν, οι Shadows έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση απέναντι στους Chicken Nuggets με 48-82, στην όμορφη αναμέτρηση που εξελίχθηκε στον Κολωνό για την Development 2 κατηγορία.

Η αρχή της αναμέτρησης βρήκε λίγο καλύτερη την παρέα του Καραμάνου, με τον Κοντοδήμα να ξεκινάει φουριόζος και να σκοράρει από κοντά, με τους Βασίλη και Άγγελο Ανδριόπουλο να απαντούν από τα 6.75 για το 14-18 πρώτου δεκαλέπτου.

Κυρίαρχοι οι Shadows στη δεύτερη περίοδο, με τον Παπαγιννη να μην έχει αντίπαλο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Αντώνη τον Καραμάνο να καταθέτει… τόνους ενέργειας και να οδηγεί την ομάδα του στο 20-47 ως σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλό τέμπο, με τον Κοκκινίδη προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να επιστρέφει μετά από ώρα στο ματς και να μας χαρίζει όμορφες φάσεις, για το 36-63 που έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η τέταρτη περίοδος δεν μας κρατούσε… εκπλήξεις καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη και ο Ανδιόπουλος ο Άγγελος συνέχισε τον… χαβά του σκοράροντας το όγδοό (!) του τρίποντο,  σε μια εμφάνιση όμως που δεν έφτανε για να καλύψει το 48-82, με το οποίο η ομάδα του τελείωσε το παιχνίδι, με τους Shadows να επικρατούν.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγιαννης με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Nuggets ξεχώρισε ο Άγγελος Ανδριόπουλος με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 6/32 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 0/4 βολές, 27 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 37/71 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/8 βολές, 56 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 21 λάθη.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Ρήγος 2, Βυζιργιαννάκης, Κωνσταντινίδης, Ανδριόπουλος Α. 26, Ανδριόπουλος Β. 6, Κοκκινίδης 14.

Shadows (Καραμάνος): Γαβριελάτος 9, Παπαγιάννης 28 (13 ριμπ.), Μασσαλής 2, Κοντοδήμας 22, Καραμάνος 16 (17 ριμπ.), Κωνσταντακάκης 5.

Τι μας άρεσε: Ο Γαβριελάτος και η εξαιρετική του στατιστική!