25/06/2020
Paraliers 13 9 6 8 - 36 -
Uncle Drew 7 11 13 16 - 47 -

Φωτιά στον όμιλο έβαλε ο Uncle Drew!

Σε ένα κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος και ευστοχίας, ο Uncle Drew πήρε τεράστια νίκη απέναντι στους Paraliers με 36-47 και με την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής τους δευτέρου ομίλου της Master League τους έπιασε στην τρίτη θέση, με τους μπλε πάντως να έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία!

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Paraliers στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Καμπουράκη και 3 του Περσεμάτη, προηγήθηκαν με 9-2 στο πρώτο πεντάλεπτο, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο στο +6, 13-7. Ο Χριστοδουλόπουλος από την περιφέρεια και οι Λαζίδης – Μιχίλης μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τους Αλέξανδρο Σκόρδο και Οικονομόπουλο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-18. Τον Uncle Drew κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Λαζίδης με τους 4 νέους πόντους που πέτυχε, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κανδηράκης, Μιχίλης και Μπονάτσος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Χονδρογιάννη (6π) και Λαζίδη (3π), προσπέρασαν με 28-31. Εμφανώς επηρεασμένοι από τους τραυματισμούς των Αλέξανδρου Σκόρδου και Καμπουράκη ήταν σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα οι Paraliers, με τον Βασίλη Σκόρδο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 28-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew διατήρησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα και με μεγάλα σουτ των αδερφών Κάρμα, ο Γιάννης με 6 πόντους και ο  Χρήστος με 3, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 36-47! Για τους Paraliers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Περσεμάτης με τους 4 πόντους που σημείωσε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/30 βολές, 10/49 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά οι νικητές είχαν 14/20 βολές, 9/16 δίποντα και 5/40 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Paraliers ο Σεπετάς με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/4 δίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος του Uncle Drew ο Μιχίλης με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Paraliers (Σκόρδος Α.): Οικονομόπουλος 3 (1), Σκόρδος Β. 7, Περσεμάτης 8, Ηλιόπουλος 2, Στρατάκης 2, Καμπουράκης 5 (1), Σκόρδος Α. 4, Σεπετάς 3, Ψηλομανουσάκης 2

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Χονδρογιάννης 6 (2), Κυριακόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Κάρμας Χ. 3 (1), Μπονάτσος 5, Λαζίδης 9, Κάρμας Γ. 7 (1), Κανδηράκης 5, Μιχίλης 6

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Αλέξανδρου Σκόρδου και Καμπουράκη!