19/01/2024
Lobsters BC 7 20 9 14 - 50 -
Αναλώσιμοι 23 10 14 10 - 57 -

Έπαιξαν με την φωτιά οι Αναλώσιμοι!

Μεγάλη νίκη για τους Αναλώσιμους απέναντι στους Lobsters με 50-57, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Εξαιρετική αρχή για τους Αναλώσιμους, μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 7-23 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Απίστευτη πρώτη περίοδο από τον Χρηστακάκο με 13 πόντους.

Άλλη ομάδα στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lobsters, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά με τους Δόλια (14π) και Αποστολάκο (8π) καταφέρνοντας να μειώσουν στους 6 στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 27-33.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την ένταση του παιχνιδιού τους, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μείωσαν μέχρι και στους 3 πόντους με τα μεγάλα σουτ του Δόλια και Δελαλή, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 50-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Χρηστακάκος με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ραχμάν με 2 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 6/12 βολές, 10/22 δίποντα και 8/36 τρίποντα, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 1/6 βολές, 10/36 δίποντα και 12/38 τρίποντα, μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 7 λάθη.

Lobsters BC (Αποστολάκος): Αποστολάκος 11, Δελαλής 11, Δόλιας 20, Ραχμάν 2, Τρικαλιώτης 6,

Αναλώσιμοι (Αντωνιάδης): Αντωνιάδης 4, Μανώλης 7, Μεϊντάνης 8, Μπέλλος 6, Νικολόπουλος 2, Ντούγιας 11, Τάγαρης, Χρηστακάκος 19

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων με 5 παίχτες!