12/01/2020
Uncle Drew 6 16 16 14 - 52 -
Paraliers 15 15 26 15 - 71 -

Φωτιές χειμωνιάτικα από τους Paraliers!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Paraliers, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισαν εύκολα τον αγνώριστο Uncle Drew με 52-71 και ανέβηκαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Αλέξανδρο Σκόρδο και Βασίλη Σκόρδο με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Paraliers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 1-15, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 9, 6-15, με τον Παύλο Κουτουζή να πετυχαίνει και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18, 6-24, μετά από 6 πόντους του Τσαγκάνη και τρίποντη βόμβα του Αλέξανδρου Σκόρδου. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Uncle Drew αντέδρασε και με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Κανδηράκη και ένα του Ρήγα, μείωσε στους 8, 22-30.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Paraliers έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, αφού με ακόμη 10 πόντους του ασταμάτητου Αλέξανδρου Σκόρδου, 6 του Βασίλη Σκόρδου και 4 του Περσεμάτη, ξέφυγαν στους 19, 35-54, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τους κίτρινους προσπάθησαν να κρατήσουν ζωντανούς οι Παύλος Κουτουζής (6π), Ρήγας (3π) και Χονδρογιάννης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 38-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Paraliers δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Ηλιόπουλο (6π),  Περσεμάτη (4π) και Αλέξανδρο Σκόρδο (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 52-71! Για τον Uncle Drew στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παύλος Κουτουζής (7π), Τάσος Κουτουζής (3π), Χονδρογιάννης και Κανδηράκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 8/31 δίποντα και 9/41 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/5 βολές, 27/62 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν μόλις 7 λάθη.

Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Παύλος Κουτουζής με 21 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές, 3/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 6 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Paraliers ο Ηλιόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 2/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Uncle Drew (Κουκούλης): Χονδρογιάννης 5, Χριστοδουλόπουλος 4, Κουτουζής Π. 21 (2), Κουτουζής Τ. 5 (1), Μαυρονάσιος, Κανδηράκης 11 (3), Ρήγας 6 (2)

Paraliers (Σκόρδος Α.): Οικονομόπουλος, Τσαγκάνης 6, Σκόρδος Β. 13, Ηλιόπουλος 11 (2), Περσεμάτης 12, Καρουζάκης 4, Σκόρδος Α. 25 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι που έκαναν οι Paraliers από την αρχή μέχρι το τέλος της συνάντησης!