16/09/2023
G-vana 11 16 15 16 - 58 -
Iron Maidan 10 12 13 16 - 51 -

G-Vana...νέωση, ποιότητα και νίκη!

Με τον Χαλτούπη να αναγκάζεται ακόμη και να κόψει... κόσμο από την αποστολή, η G-Vana είχε λύσεις και διάθεση, επικράτησε των Maidan στο ΣΕΦ με 58-51 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το φετινό της ταξίδι στην Development.

Το... κουτσουρεμένο ρόστερ των Maidan δεν επιρρέασε στο ελάχιστο την απόδοση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έβρισκαν λύσεις με τις... μπούκες των Μαλτέζων και την ποιοτική παρουσία των Κόντη και Παληγιάννη στο ποστ. Η G-Vana με τον Αχτίπη να κινεί τα νήματα πέρασε μπροστά και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 11-10, με το παιχνίδι άκρως ισορροπημένο.

Στο ίδιο τέμπο και η συνέχεια του παιχνιδιού μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τους Τσιμπούρη και Ζιάκανο να είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για το 27-22 με το οποίο διαμορφώθηκε το σκορ στο ημίχρονο. Ο Μαντζιώρης βοήθησε με ένα τρίποντο λίγο πριν το δίλεπτο και έδειξε πως θα αποτελέσει βαρόμετρο για τους γηπεδούχους στον αγώνα!

Ο Κώτσιος εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική παρουσία του, σκόραρε και με τον Ζιάκανο συνέχισαν να δίνουν λύσεις και... ανάσες επιθετικά στην G-Vana, η οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τη συγκέντρωσή της! Ο Κόντης προσπάθησε να περιορίσει αμυντικά την αντίπαλη γραμμή ψηλών, αλλά ήταν δύσκολο κάτι τέτοιο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 42-35 για την παρέα του Νικήτα! Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους διαδρόμους σε Μαλτέζο και Μακρή, πήραν πόντους από τον Νικήτα και αυτά σε συνδυασμό με την κούραση των αντιπάλων, βοήθησαν στο να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 58-51, ξεκινώντας θετικά τη φετινή τους πορεία στην Development. Η G-vana μαζεύτηκε, έχει "ανοίξει" το ρόστερ και θα αποτελέσει δύσκολο αντίπαλο για όλους φέτος...

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαντζιώρης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από τους Maidan ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κόντης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη και 4 κοψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/52 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 1/4 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/43 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 15/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη.