13/12/2021
Galacticos 8 15 13 14 - 50 -
Frigo Driver 8 15 7 4 - 34 -

Galacticos στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το βράδυ του Σαββάτου στα Άνω Λιόσια, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, οι Galacticos με περισσότερες δυνάμεις και καθαρότερο μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησαν με 50 – 34 της πεντάδας των Frigo Driver.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν σε αργό τέμπο ψάχνοντας να βρουν τα πατήματα τους(8-8). Οι Galacticos είχαν τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενος, ξεχώρισε ο Ντινάκης με 5 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Από ένα καλό σερί είχαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο , με το σκορ ημιχρόνου να είναι και πάλι ισόπαλο 23 – 23. Ο Κούπας με τρία τρίποντα ήταν μπροστάρης στην επίθεση των Galacticos και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Βάσιλα με 4 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ντινάκης συνέχιζε το βιολί του με 6 πόντους , με τους Μαγουλά με 4 και Μαθιό να δίνουν πολύτιμες λύσεις.

Πόντο πόντο πήγαινε το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Μαθιό(4), Ντινάκη να δίνουν προβάδισμα στους Frigo και τους Κατηφόρη, Κελεπούρη να μειώνουν για τους Galacticos (27-29). Σε εκείνο το σημείο , ο Ασημακόπουλος πήρε τους Galacticos στην πλάτη του με 9 συνεχόμενους πόντους , δίνοντας προβάδισμα 36-30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Galacticos πάτησαν το γκάζι και τελικά πήραν μια πολύτιμη νίκη με 50 – 34. Ο Βασιλακόπουλος με 6 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και είχε βοήθεια από τον Ασημακόπουλο με 4, ενώ για τους αποκαμωμένους από δυνάμεις Frigo Driver, ένα καλάθι πέτυχε ο Μαθιός.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ιωάννης Βασιλακόπουλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ντινάκης με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Galacticos είχαν 18 / 53 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 2 / 6 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Οι Frigo είχαν 14 / 58 δίποντα, 0 / 14 τρίποντα, 6 / 17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Galacticos (Κούπας): Κούπας 11, Ασημακόπουλος 15, Βρυλλάκης , Κατηφόρης 4, Κελεπούρης 6(17ρ.), Βάσιλας 4(8ρ.), Μαυρογιώργης, Βασιλακόπουλος 10(9ρ.)

Frigo Driver(Μαγουλάς): Κόκκαλης, Γκότσης 3, Μαθιός 11(10ρ.), Ντινάκης 13(13ρ.), Μαγουλάς 7(16ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των Galacticos .