01/11/2019
Reload 21 18 13 25 - 77 -
All-D Blacks 24 9 10 8 - 51 -

Γαλανέ πες αλεύρι! Ο Σούλτης σε γυρεύει!!!

Στις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup βρίσκονται οι Reload, καθώς επικράτησαν εύκολα των 6 All-D Blacks με 77-51 στον Κολωνό και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους New World Fix του Αλέξανδρου Γαλανού!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές με 8 πόντους, 8-0 & 15-7, οι All-D Blacks έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 21-24, χάρη σε 14(!) πόντους του Μαρκογιαννάκη και δύο τρίποντα του Καλύβα. Ο Γιώργος Κοσμίδης με τρία τρίποντα, ο Λιλής με 5 πόντους και ο Πανταζής με 3 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με εύστοχες προσπάθειες των Γιώργου Δρελιώζη και Καλύβα μέσα από την ρακέτα, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στα μέσα της δεύτερης περιόδου με 23-28. Ωστόσο, οι Reload πάτησαν γκάζι στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με δράστες τους Γιώργο Κοσμίδη (4π), Λαγκαδινό (4π) και Ορέστη (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 39-33!

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το συγκρότημα του Περιβολάρη κατάφερε να χτίσει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 49-35, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 52-43, έπειτα από 5 πόντους του Λιλή, άλλους τόσους του Ορέστη και 3 του Φραντζέσκου Κοσμίδη. Την ομάδα του Σβύρου κράτησε όρθια σε εκείνο το διάστημα ο Αλέξανδρος Μαρκογιαννάκης με ακόμη 8 πόντους, ενώ ένα δίποντο είχε ο Καλύβας. Σκορ τρίτης περιόδου 52-43!

Τρέχοντας ένα τρελό 14-0 σερί στα πρώτα λεπτά τα τέταρτης, οι Πειραιώτες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-51 , με τους Ορέστη (7π) και Λαγκαδινό (6π) να πετούν φωτιές, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ. εκτέλεσαν οι Λιλής – Γιώργος Κοσμίδης. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι All-D Blacks και έτσι οι 5 πόντοι του Μαρκογιαννάκη και οι 3 του Χριστακόπουλου δεν έφταναν για να παραμείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 20/44 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 14/40 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των Reload ο Λιλής με  15 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των All-D Blacks ο Μαρκογιαννάκης με 31 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 8/19 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Λαγκαδινός 10, Κοσμίδης Γ. 16 (4), Λιλής 15 (3), Σούλτης 5, Πανταζής 7, Κοσμίδης Φ. 3, Ορέστης 17 (3), Μπουφούνος 4

All-D Blacks (Σβύρος): Δρελιώζης Δ. 2, Χριστακόπουλος 6, Σβύρος, Μαρκογιαννάκης 31 (4), Καλύβας 10 (2), Δρελιώζης Γ. 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των Reload, αλλά και η προσπάθεια των All-D Blacks στο πρώτο μέρος!