08/01/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες - - - - - - -1
Wolves - - - - - 20 -

Γαλάτες από μέταλλο “ημέρεψαν” τους Wolves!

Τρίτη βράδυ στον Φαληρικό όρμο και για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League οι Ανυπότακτοι Γαλάτες (7-1) υποδέχθηκαν τους επίσης με μόλις μία ήττα Wolves(5-1) & μετά από ένα ντέρμπι καθ’ όλο το σαραντάλεπτο έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο συνεχίζοντας το αήττητο τους μετά την πρώτη αγωνιστική !

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με αναγνωριστικό παιχνίδι, αρκετή αστοχία και έμφαση στα μετόπισθεν με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με βραχεία κεφαλή στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (8-6).

Οι ομάδες συμβάδισαν ως το τρίτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου (10-10) με τους γηπεδούχους να αποσπώνται στο +6 αλλά τα τέσσερα τελευταία λεπτά ανήκαν εξ ολοκλήρου στους Wolves που με σερί 0-10 ανέτρεψαν το σκορ,με τους Φιλοκώστα (7π) & Κοπανάκη(3π) να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο ζωγραφιστό όσο στην αντίπερα όχθη ο Λαδάς(4π) μοίραζε κυρίως παιχνίδι & με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται εν τέλει στο ημίχρονο με το πενιχρό 16-20.

Μετά την ανάπαυλα άλλαξε το τέμπο σα να συνήλθαν αμφότεροι από το λήθαργο των διακοπών. Οι Λαδάς((5π) & Ζεστός (6π) πήραν τους Γαλάτες στους ώμους τους ενώ στον αντίποδα οι έμπειροι Χαρακίδας (5π με μια βόμβα τριών πόντων) & Κοπανάκης(4π) μαζί με τη συνεισφορά σε άμυνα κι επίθεση του Τύρου κράτησαν το προβάδισμα για τους “Λύκους” με τον Κακριδή ωστόσο να μειώνει σε 34-36 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελική ευθεία του παιχνιδιού ήταν πανομοιότυπη με το υπόλοιπο κομμάτι. Το συγκρότημα του Τερζή με τη ρουκέτα από τα 6.75 του Ζεστού(8π) και τον Λαδά(7π) πήγε στο +3 για να ακολουθήσει η απάντηση της παρέας του Πετρόπουλου με σερί 0-7 χάρη στον Χαρακίδα(4π), που τη διαδέχθηκε επίσης ένα 7-0 των αντιπάλων τους, αλλά ο Παπαευσταθίου(επίσης 4π)  ισοφάρισε με βόμβα τριών πόντων ένα λεπτό προ της λήξης (48-48)! Την ύστατη λέξη σε αυτό το μπρα ντε φερ την είπαν όμως οι Γαλάτες που με καλάθι του Λαδά προσπέρασαν, έπαιξαν καλές άμυνες και με μια βολή του Ζεστού στα 5” σφράγισαν την πολύτιμη επικράτηση με το τελικό 51-48 !

Τα ομαδικά στατιστικά παρουσιάζουν εύγλωττα την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υστέρησαν στην εκτέλεση (28-30 % εντός πεδιάς, 5-12% στα τρίποντα, 55-67% βολές) & στη δημιουργία(4-6 ασίστ), αλλά ήταν αποτελεσματικότεροι στα ριμπάουντ (47-41) και στα κλεψίματα (6-1) κάνοντας μόλις δύο λάθη έναντι 11 των αντιπάλων τους.

Mvp του αγώνα και των Ανυπότακτων Γαλατών ο αλάνθαστος “διπλός” Γιώργος Λαδάς (17π, 11ρ,3ασ & 2κλ). Καλύτερος των αντιπάλων τους ο forward Χρήστος Φιλοκώστας (10π,6ρ,1ασ,1κλ & 1 λάθος).

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής) : Mαντάς, Κακριδής 1, Ζεστός 18(1), Φραντζεσκάκης 9, Ανδρικόπουλος Τ. 2, Μπετχαβάς, Καζάνας 4(10ρ), Λαδάς 17, Ανδρικόπουλος Α.

Wolves (Πετρόπουλος): Φιλοκώστας 10, Πετρόπουλος, Σπαθής 2, Παπαευσταθίου 8(2ασ), Κλωνάρης 8(9ρ), Χαρακίδας 11(1), Κοπανάκης 7(10ρ), Τύρος 2(1κοψ)

Τι μας άρεσε :  Παιχνίδι που είχε την ατμόσφαιρα ενός ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες, εκατέρωθεν ανατροπές, χωρίς καμία ομάδα να κατορθώσει να ξεφύγει στο σκορ με την ψυχραιμία να αναδεικνύει τον τελικό νικητή

Τι δεν μας άρεσε :  Το μακρινό σουτ (3/36) ήταν εκατέρωθεν το μοναδικό “σκοτεινό” σημείο.