14/07/2021
Deflections 18 9 8 17 - 52 -
Gallika and Piano BC 15 8 19 14 - 56 -

Gallika and Piano and prokrisi!

Το απόγευμα της Τρίτης 13, Ιουλίου στο Arena , σε ένα ντέρμπι μέχρις εσχάτων,, οι Gallika and Piano χάρη στο πολύ καλο τρίτο τους δεκάλεπτο, πέρασαν στην επόμενη φάση επικρατώντας των πιο έμπειρων Deflections 52 – 56.

Πολύ ωραίο παιχνίδι με εξαιρετικές επιθέσεις είδαμε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Deflections διατηρούσαν συνεχώς το προβάδισμα με τον Καρατζούνη(7) να είναι πρωταγωνιστής και βοήθειες από Κατσαρό(4) και Παπακωνσταντίνου, ενώ Οι φιλοξενούμενοι με Παπαχρήστου(4), Σ. Πιερουτσάκο(5) και Παντελαίο να σέρνουν τον χορό στην επίθεση έμεναν κοντά (18 – 15).

Στην δεύτερη περίοδο έπεσαν οι ρυθμοί.Οι Gallika and Piano πάλευαν να ανατρέψουν το σκορ με τον Σ.Πιερουτσάκο να βάζει ακόμα 4 πόντους και δίποντο του Γ. Πιερουτσάκου, όμως οι Πορτοκαλί με τρίποντο του Νικολαΐδη και καλάθια από Τσαφαντάκη , Μαζιώτη και Χαλούδη, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 23.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Οι κόκκινοι πήραν φωτιά στην περιφέρεια με Γ. Πιερουτσάκο, Κώνστα, Παντελαίο και Γράσο να βάζουν από ένα τρίποντο συν την βοήθεια του Σ.Πιερουτσάκου(4). Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Χειράκη πέτυχε μόνο τέσσερα καλάθια εντός παιδιάς με Σαλονικίδη , Νικολαΐδη, Μενδρινό και Χαλούδη με το σκορ να διαμορφώνεται 35 – 42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μουδιασμένοι σκοράροντας σε έξι λεπτά μόνο τρία καλάθια με Σ. Πιερουτσάκο, Παπαχρήστου και Γράδο. Έτσι λοιπόν οι Deflections κυρίως με Παπακωσταντίνου, Νικολαΐδη και Χαλούδη πέρασε μπροστά 50 – 48 3 λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Γράδος με τρίποντο έκανε το 50 – 51 και στο καπάκι ο Χαλούδης το 52 – 51. Στα 2 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και καθαρό μυαλό και με 3 πόντους του Πιερουτσάκου και δίποντο του Παπαχρήστου πήραν μεγάλη νίκη – πρόκριση με 52 – 56.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντώνης Παπαχρήστου με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κοψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Καρατζούνης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1!κλέψιμο.

Οι Deflections είχαν 18 / 48 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 7- 10 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Τα GAP είχαν 15 / 44 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 8 / 20 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, ήμασταν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Deflection (Χειράκης): Κατσαρός 4 (6ρ.), Μενδρινός 2, Σαλονικίδης 7, Τσαφαντάκης 2, Νικολαΐδης 10, Μαζιώτης 4 (6ρ.), Στεργίου, Καρατζούνης 7 (8ρ.), Χαλούδης 9 , Παπακωσταντίνου 7.

Gallika and Piano(Κώνστας): Ι. Πιερρουτσάκος 6(6ρ.), Μαντζούκης, Κώνστας 5 (6ρ.), Σ.Πιερρουτσάκος 18 (14ρ.), Παπαχρήστου 11 (12ρ.), Γράδος 9, Παντελαίος 7 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του!