17/11/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 19 21 13 12 - 65 -
War Gamers 20 14 17 21 - 72 -

6 Gamers λύγισαν 6 "Betarades"!

Σε παιχνίδι με κοινό χαρακτηριστικό τους άδειους πάγκους, οι War Gamers κέρδισαν τους Brooklyn Bets με 65-72 και προκρίθηκαν στους 32 του Basketaki Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Heldreich.

Οι War Gamers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 10 πόντους του Λαζαράκου, 4 του Μέμεζα και τρίποντο του Σπύρου Θεο. Σκλαβενίτη, βρέθηκαν δύο φορές στο +9, 0-9 και 10-19. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 7 πόντους του Αγγελόπουλου, 6 του Μπέτση και τρίποντο του Ρούσσου, μείωσαν στον πόντο, 19-20!

Στη δεύτερη περίοδο οι Brooklyn Bets συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Μουχίμογλου να σκοράρει 7 πόντους και τους Μπέτση, Αγγελόπουλο και Μπούκουρα να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 40-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Ρίπης και Μέμεζας με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Λαζαράκου και 7 του Ρίπη, οι Πειραιώτες πλησίασαν στο καλάθι, 53-51. Το συγκρότημα του Παναγιώτου διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Αγγελόπουλου και οι 5 του Μουχίμογλου. Σκορ τρίτης περιόδου 53-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers ήταν καλύτεροι στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Λαζαράκου, Ρίπη και Μακρυγιάννη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 65-72. Για τους Bets στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μουχίμογλου, Ρούσσος, Μπέτσης και Αγγελόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 23/44 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 18/28 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Brooklyn Bets ο Μουχίμογλου με 19 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/5 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη. Betsson MVP των War Gamers ο Λαζαράκος με 31 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 1/1 δίποντο και 7/18 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Μουχίμογλου 19 (4), Αγγελόπουλος 19 (1), Μπέτσης 12, Μπούκουρας 8, Ρούσσος 7 (1), Σάλλαρης

War Gamers (Σκλαβενίτης Ανδ. Σπύρος): Λαζαράκος 31 (7), Σκλαβενίτης Ανδ. Σπύρος, Μέμεζας 8, Μακρυγιάννης 8, Ρίπης 22, Σκλαβενίτης Θεο. Σπύρος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες πάρα τις απουσίες τους!