19/10/2022
Athens Crips 16 12 17 15 11 71 -
Gangsters 21 12 14 13 12 74 -

«Γκανγκστερική» πρεμιέρα!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Gangsters λύγισαν στην παράταση τους Athens Crips με 71-72 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Master League!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gangsters στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Χατζηευστρατίου, 6 του Νιότη και τρίποντο του Βασιλείου, προηγήθηκαν με 14-21, 1:00 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Αργυρούλης, ενώ νωρίτερα 8 πόντους πέτυχε ο Ζαγαλάκης και 4 ο Γκουγκούσης.

Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Σαΐτη, 3 του Ντάτση και τρίποντο του Αλεξανδρή, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα 5 πόντων, 28-33. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο οι Athens Crips, με τον Αργυρούλη να σκοράρει 4 πόντους και τον Κουρκουλή να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια.

Με 6 πόντους του Βασιλείου και 5 του Χατζηευστρατίου, το συφκοττημα του Βρύλλη έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου, 33-44! Ωστόσο, η παρέα του Παπαδόπουλου βρήκε άμεσα τρόπο να αντιδράσει και με 9 πόντους του Γκουγκούση και 5 του Παναγιώτη Λάντζα, πλησίασε στο καλάθι, 45-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gangsters έδειχναν ότι θα φύγουν με τη νίκη από το ΣΕΦ, αφού με 5 πόντους του Νιότη και άλλους τόσους του Λάιου, προηγούνταν με 58-60, 4" για το τέλος. Ωστόσο, ο Κουρκουλής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχη προσπάθεια στη λήξη, έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 60-60, ενώ νωρίτερα ο Αργυρούλης φώναξε παρών με 8 πόντους!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Νιότη, Χατζηευστρατίου, Μαρκόπουλο και Ντάτση, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 71-72. Κόλλησαν στην παράταση επιθετικά οι Athens Crips, με τους Μαρακάκη, Παναγιώτη Λάντζα και Αργυρούλη να βρίσκουν στόχο, ωστόσο δεν έπεσαν αμαχητί, αφού από το 62-69 ισοφάρισαν σε 71-71, 40" για το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 22/38 βολές, 17/48 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 21/41 βολές, 19/51 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Παναγιώτης Λάντζας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 βολές και 6/11 δίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Gangsters ο Νιότης με 19 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Λάντζας Π. 16, Γκουγκούσης 14 (1), Κουρκουλής 6 (1), Μαρακάκης 6, Παπαδόπουλος 2, Αργυρούλης 17 (2), Ζαγαλάκης 9 (1), Λάντζας Β. 1

Gangsters (Βρύλλης - Κεχρής): Βασιλείου 10 (2), Ντάτσης 8, Λάιος 8, Μαρκόπουλος 1, Χατζηευστρατίου 15, Αλεξανδρής 6 (1), Σαΐτης 7, Νιότης 19 (2), Γραφιαδέλλης, Μακρής

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το εκπληκτικό buzzer beater του Κουρκουλή στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα!