05/04/2023
Lyonmen 20 13 11 24 4 72 -
Gangsters 19 18 15 16 13 81 -

«Γκανγκστερικό χτύπημα» και πρόκριση για την ομάδα του Βρύλλη!

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς οι Lyonmen ήλεγχαν τα πράγματα σε όλο το παιχνίδι, αλλά ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο των Gangsters τους έδωσε τη νίκη με 57-54. Στο ματς της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Lyonmen ήταν με την πλάτη στον τοίχο και οι Gangsters ήθελαν να τελειώσουν τη σειρά για να μη δώσουν δικαίωμα στον αντίπαλο να την πάει σε τρίτο παιχνίδι, έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος του. Τελικά το κατάφεραν, αλλά για να συμβεί αυτό μεσολάβησε ένα συγκλονιστικό ματς με τρομερή ένταση και από τις δύο ομάδες, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μπορούσε κανείς να καταλάβει ότι και οι δύο ομάδες είχαν κατέβει για «πόλεμο». Τρομερές άμυνες και απίστευτα υψηλά επίπεδα ενέργειας, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν είχαν επιθετική συγκομιδή. Οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες με τους Gangsters να είναι έτσι και αλλιώς μια ομάδα χωρίς τον μεγάλο ηγέτη, αλλά με 12 στρατιώτες έτοιμους να υπηρετήσουν το πλάνο του coach Βρύλλη. Από την άλλη οι Lyonmen έχουν δύο ξεκάθαρους ηγέτες με τον Θεοδώρου και το Σιαμήτρο να είναι εξαιρετικοί στο ξεκίνημα. Κάπου μετά το πρώτο πεντάλεπτο όμως συνέβη κάτι, που θα άλλαζε για πάντα τα δεδομένα του αγώνα. Ο Σιαμήτρος υπέστη έναν πολύ επίπονο τραυματισμό στο δάχτυλο του δεξιού του χεριού (πιθανώς εξάρθρωση) και έφυγε άρον άρον από το γήπεδο! Το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-19 υπέρ των Lyonmen, αλλά τα «λιοντάρια» είχαν πλέον ένα «βουνό» να ανέβουν, χάνοντας έναν από τους δύο πολυτιμότερους παίκτες τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gangsters θέλησαν να εκμεταλλευτούν το «σοκ» των αντιπάλων τους, ανέβασαν ακόμη περισσότερο την πίεση τους και κατάφεραν να περιορίσουν σε μεγάλο βαθμό το σκοράρισμα των Lyonmen. Οι τελευταίοι προσπαθούσαν, αλλά ο Θεοδώρου έμοιαζε ο μόνος που μπορούσε να τους «ξεκολλήσει». Η εξαντλητική άμυνα των Gangsters όμως, οι οποίοι πίεζαν σε όλο το γήπεδο συνεχώς, δεν άφηνε περιθώρια για πολλά πράγματα στην επίθεση των «λιονταριών». Οι Gangsters κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι με 33-37 στο ημίχρονο έχοντας πάρει το ψυχολογικό αβαντάζ.

Μία από τα ίδια και το τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Gangsters έμοιαζαν να έχουν φτερά στα πόδια και πίεζαν «δαιμονισμένα». Στην επίθεση έβρισκαν λύσεις με οργανωμένο μπάσκετ, ενώ οι Lyonmen πήγαιναν συνεχώς σε δύσκολα σουτ προσπαθώντας να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Το 44-52 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο μπορεί να έμοιαζε εύκολο να ανατραπεί, αλλά σε ένα τόσο κλειστό ματς ήταν μια πολύ σημαντική διαφορά για τους Gangsters.

Πράγματι, στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gangsters έδειχναν έτοιμοι να καθαρίσουν το ματς. Νιώτης και Λάιος έκαναν ζημιές και οι Lyonmen κρατούσαν το σκορ σε επίπεδα που μπορεί να ανατραπεί με μικρές αναλαμπές. Η απουσία του Σιαμήτρου «φώναζε» και οι Gangsters ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν. Και ξαφνικά… Ασημακόπουλος! Χωρίς να έχει φανεί ούτε στο ελάχιστο σε όλο το ματς, ο τρίτος στην «ιεραρχία» για τους Lyonmen μίλησε την κατάλληλη στιγμή σκοράροντας 11 πόντους στην τελευταία περίοδο. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Το θέμα είναι πότε μίλησε. Γιατί με το σκορ στο 63-68 υπέρ των Lyonmen και με λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα να απομένουν όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Ο Ασημακόπουλος σε αυτό το σημείο βάζει ένα δίποντο για το 65-68 και στην επαναφορά ο Μαρκόπουλος των Gangsters γλίστρησε και έκανε βήματα. Μπάλα ξανά για τους Lyonmen και ο Ασημακόπουλος με το που παίρνει τη μπάλα σηκώνεται υπό πίεση για τρεις και βάζει ένα μυθικό τρίποντο, το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς οι Gangsters δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία κατοχή τους.

Στην παράταση, όμως, ο – «μοιραίος» νωρίτερα – Μαρκόπουλος έκανε τρομερά πράγματα και οι Lyonmen φάνηκαν άδειοι πλέον από ενέργεια. Παρότι συνήθως αυτός η ομάδα που στέλνει το ματς στην παράταση έχει το ψυχολογικό πλεονέκτημα, οι Gangsters κατάφεραν να ξεπεράσουν και αυτό το εμπόδιο και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 72-81 και φυσικά την πρόκριση στα quarterfinals.

Betsson MVP αναδείχθηκε o Νίκος Νιώτης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ κάνοντας σπουδαία δουλειά, αλλά στην πραγματικότητα οι Gangsters οφείλουν τη νίκη στο τρομερό ομαδικό τους πνεύμα.

Οι Lyonmen είχαν στον αγώνα 21/58 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 18/22 βολές, 43 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 14 λάθη. Από την άλλη οι Gangsters είχαν 24/47 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 21/31 βολές, 42 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 19 λάθη.

Lyonmen (Χρόνης): Αποίκος 7, Ασημακόπουλος 13 (1), Δημητρίου Γ. , Δημητρίου Κ. 7, Δουκέρης, Θεοδώρου 21 (2), Σάρλης 4, Σιαμήτρος 5, Τζουβάνας 10, Φραντζέσκος 5 (1)

Gangsters (Βρύλλης): Αφουξενίδης 7, Βασιλείου 2, Γραφιαδέλλης 5 (1), Καραμποΐκης 2, Λάιος 15, Μαρκόπουλος 10, Νιώτης 18 (2), Ντάτσης 3, Σαΐτης 4, Τσατσάκος 6, Χατζηευστρατίου 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η άμυνα από «ατσάλι» των Gangsters και φυσικά το τρομερό τρίποντο του Ασημακόπουλου που έστειλε το ματς στην παράταση, παρόλο που οι Lyonmen δεν τα κατάφεραν τελικά.